Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PP/443-47/05
z 13 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-47/05
Data
2005.05.13



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Zryczałtowany zwrot podatku


Słowa kluczowe
dostawa
koszt kwalifikowany
produkty rolne
program pomocowy (SAPARD)
rolnik ryczałtowy
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy jako rolnik ryczałtowy sprzedający wyprodukowane przez siebie produkty bezpośrednio konsumentom nie będącym podatnikami VAT mam możliwość odzyskania podatku VAT ponoszonego w związku z produkcją rolną w systemie rozliczeń podatku VAT albo w inny sposób?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwrotu podatku VAT rolnikom ryczałtowym

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Pytający jest rolnikiem ryczałtowym sprzedającym wyprodukowane przez siebie produkty rolne na targowiskach, bezpośrednio osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej i nie będącym podatnikami podatku VAT. W związku z dokonywaną sprzedażą nie wystawia i nie otrzymuje faktur VAT RR. Ponadto nie prowadzi innej działalności gospodarczej.

Pytanie:

Czy jako rolnik ryczałtowy sprzedający wyprodukowane przez siebie produkty bezpośrednio konsumentom nie będącym podatnikami VAT mam możliwość odzyskiwania podatku VAT ponoszonego w związku z produkcją rolną w systemie rozliczeń podatku VAT albo w inny sposób poza tym systemem.

Stanowisko podatnika:

Zdaniem Podatnika podatek VAT, który płaci przy nabywaniu towarów i usług związanych z produkcją rolną nie może być przez niego odzyskiwany w jakimkolwiek trybie ? zarówno w ramach rozliczeń podatku VAT jak i poza tym systemem.

Ocena prawna:

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) oraz wydane do niej akty wykonawcze przewidują kilka możliwości odzyskania podatku VAT z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem:

Zgodnie z zasadą generalną zawartą w art. 86 ust. 1 cyt. Ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

W świetle powyższego, wykonując czynności zwolnione od podatku VAT nie przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 cyt. Ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96 z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Jak wynika z Pana pisma (co potwierdza ewidencja podatników tut. urzędu) nie prowadzi Pan działalności gospodarczej, nie jest Pan czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT, zatem zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy nie ma Pan możliwości odzyskania podatku VAT w trybie art. 86 ustawy o VAT.

Nie prowadząc pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ma Pan również możliwości zaliczenia podatku VAT do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 115 ust. 1 cyt. Ustawy rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.

W sytuacji jednak, gdy dokonuje Pan sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej produkcji podmiotom nie będącym podatnikami podatku od towarów i usług, zapis cytowanego art. 115 ust. 1 ustawy, nie ma w Pana sytuacji zastosowania.

Oprócz wymienionych możliwości odzyskania podatku VAT istnieje także możliwość uzyskania zwrotu zapłaconego podatku VAT na zasadach określonych § 27a ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), który stanowi, iż zwrot podatku z tyt. nabycia towarów i usług przysługuje podmiotom, które przed dniem 1 maja 2004 roku zawarły z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy w ramach specjalnego Programu Akcesyjnego na rzecz Rozwoju Rolnictwa i obszarów Wiejskich (SAPARD) dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu.

Z załączonej do wniosku umowy wynika, że została ona zawarta w dniu 25.05.2004 roku, zatem nie jest Pan podmiotem, o którym mowa w w/w § 27a i tryb zwrotu podatku VAT określony tym przepisem nie ma w tej sytuacji zastosowania.

Reasumując powyższe stwierdzić należy, że w przypadku beneficjentów nie będących podatnikami podatku od towarów i usług, którzy jednocześnie nie mają możliwości odzyskania VAT-u w jakikolwiek inny sposób, a także w przypadkach rolników ryczałtowych, którzy dokonują dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczą usługi rolnicze wyłącznie podmiotom nie będącym podatnikami podatku od towarów i usług, podatek od towarów i usług może stanowić koszt kwalifikowany w ramach programu SAPARD.

Zatem stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 15.04.2005 roku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj