Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-66/PIT/05
z 31 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-66/PIT/05
Data
2006.01.31



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
cudzoziemiec
członek zarządu
obowiązek płatnika


Pytanie podatnika
Czy do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzeń wypłacanych niemieckiemu rezydentowi z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu będą miały zastosowanie przepisy art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


W dniu 7 listopada 2005r. Spółka z o.o. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników został powołany nowy członek zarządu Spółki. Jest nim obywatel Niemiec. Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie spółki mającej siedzibę na terytorium RP będzie wypłacane prze niemiecką spółkę, dotychczasowego pracodawcę członka zarządu. Kosztami wynagrodzenia członka zarządu (niemieckiego rezydenta) Wnioskująca będzie obciążana przez niemiecką spółkę na podstawie zawartej umowy. Tak wiec Wnioskująca faktycznie będzie ponosiła koszty wynagrodzenia członka Zarządu, które formalnie będą wypłacane przez niemiecką spółkę.

W związku z powyższym, Spółka wniosła o udzielenie informacji, czy do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu (niemieckiemu rezydentowi) będą miały zastosowanie przepisy określone w art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Spółki, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych członek zarządu będący cudzoziemcem, który nie posiada w Polsce miejsca zamieszkania, tzn. nie jest polskim rezydentem, podlega opodatkowaniu tylko od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Stosownie do przepisów art. 13 pkt 7 cytowanej powyżej ustawy podatkowej, przychód otrzymany z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu spółki jest kwalifikowany jako przychód z działalności wykonywanej osobiście i powinien podlegać opodatkowaniu zryczałtowanym 20% podatkiem dochodowym, zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na taki sposób opodatkowania wskazują również przepisy umowy zawartej między Rzeczypospolitą Polską a republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Zgodnie z art. 16 umowy, warunkiem opodatkowania członków zarządu (niemieckich rezydentów) w Rzeczypospolitej Polskiej jest pełnienie funkcji członka zarządu w firmie posiadającej siedzibę na terytorium Polski i otrzymywanie z tego tytułu wynagrodzenia. Przepisy umowy nie uzależniają opodatkowania członków zarządu w Polsce od wypłaty tego wynagrodzenia przez określony podmiot.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii stwierdza się, co następuje:

Stosownie do art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W przedmiotowej sprawie, źródłem przychodu niemieckiego rezydenta jest działalność wykonywana osobiście (pełnienie funkcji w zarządzie), na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który to podmiot faktycznie korzysta z jego pracy i ponosi odpowiedzialność i ryzyko związane z tą pracą. O źródle dochodów położonych w Polsce można mówić wtedy, gdy takie źródło dochodów trwale związane jest z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wykonywanie osobiście działalności jest źródłem przychodów położonym w Polsce, bowiem funkcje zarządcze wykonywane są - jak to ma miejsce w przedmiotowej sprawie - na rzecz polskiego rezydenta (Wnioskodawca). Zasady tej nie zmienia fakt, że wynagrodzenie wypłacane jest za granicą.

Wskazać należy jednocześnie, iż państwo, na terytorium którego znajduje się źródło uzyskiwania przychodów, ma suwerenne prawo do opodatkowania podmiotów niebędących jej rezydentami podatkowymi w zakresie dochodów uzyskiwanych z takiego źródła. Jest to zasada ograniczonego obowiązku podatkowego, wyrażona w przywołanym art. 3 ust. 2a ustawy podatkowej. Jednocześnie, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatkowej, źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście. Stosownie zaś do art. 13 pkt 7 wskazanej ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

W przepisie art. 29 ust.1 pkt 1 ustawy podatkowej stanowi się, iż podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a, przychodów z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 (...) - pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj