Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
PV/443-1/06/BP
z 9 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-1/06/BP
Data
2006.01.09



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
dofinansowanie
dopłata
koszt
wydatek


Pytanie podatnika
Czy w świetle wykładni Ministra Finansów zawartej w piśmie z dnia 29 lipca 2004r. Znak: BC2/033/JO/304/04 Gmina ... może zaliczyć wartość podatku VAT od wykonanych inwestycji w ramach Programu SAPARD do kosztów kwalifikowanych ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z póź. zm. ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 05.01.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości zaliczenia wartości podatku VAT z tytułu wykonanych inwestycji ? wodociąg w gminie ... Etap II Zadanie IV w miejscowościach ... w ramach Programu SAPARD do kosztów kwalifikowanych.

Stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym w tutejszym organie podatkowym piśmie z dnia 29.12.2005r podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Gmina ... realizuje inwestycję w zakresie: wodociąg w gminie ... Etap II Zadanie IV w miejscowościach ... która sfinansowana została ze środków własnych oraz środków SAPARD. Umowa pomiędzy Agencją Restrukturyzacji i modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Warszawie została zawarta w dniu 07.06.2004r.

Inwestycja została zakończona i odebrana w dniu 22.12.2005r. Fakturę nr 53/2005 za wykonane usługi wykonawca wystawił w dniu 22.12.2005r. Gmina ... nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i z w.w faktury nie będzie odzyskany podatek VAT.

Wymienioną inwestycję przekazano nieodpłatnie do użytkowania odrębnemu podmiotowi, którym jest ... Wodociągów i Kanalizacji w ... sp. z o.o.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem: Czy w świetle wykładni Ministra Finansów zawartej w piśmie z dnia 29 lipca 2004r. Znak: BC2/033/JO/304/04 Gmina ... może zaliczyć wartość podatku VAT od wykonanych inwestycji w ramach Programu SAPARD do kosztów kwalifikowanych ?

Zdaniem podatnika w myśl ustawy o podatku od towarów i usług możliwości odzyskania podatku od towarów i usług stwarza posiadanie statusu podatnika tego podatku oraz uzyskanie przychodów opodatkowanych tym podatkiem.

Żadna z ustawowych przesłanek, warunkujących prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną, nie została w przedmiotowej sprawie spełniona.

Zatem zasadne jest stwierdzenie, iż na gruncie obowiązujących przepisów nie istnieją przewidziane prawem możliwości odzyskania przez Gminę ... podatku od towarów i usług, a więc stanowi on koszt kwalifikowany refundowany z Programu SAPARD.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowanym z wyjątkiem przypadków, gdy jest on faktycznie i ostatecznie poniesiony przez końcowego beneficjenta lub indywidualnego odbiorcę w ramach programu pomocy oraz w przypadku pomocy finansowanej przez instytucję wyznaczoną przez Państwo Członkowskie Unii Europejskiej. VAT, który podlega zwrotowi, przy zastosowaniu jakichkolwiek środków, nie może być uznany za wydatek kwalifikowany nawet, jeżeli końcowy beneficjent lub indywidualny odbiorca faktycznie go nie odzyska.

Na mocy art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 mara 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 z póź. zm.), podatek naliczony może być odliczony od podatku należnego jedynie w zakresie w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z tym, iż Gmina ..., nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, a realizowane zakupy w ramach programu SAPARD dotyczyły realizacji inwestycji wodociąg w gminie ... Etap II zadanie IV, która nie służyła sprzedaży opodatkowanej, Gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na mocy art. 86 ust. 1 w/w ustawy z tytułu dokonanych zakupów związanych z w/w inwestycją.

Natomiast zgodnie z art. 88 ust. 4 w/cyt. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Podatnik przedłożył umowę zawartą z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na realizację inwestycji z udziałem Programu SAPARD. Umowa ta została zawarta po dniu 1 maja 2004 r. ( 07.06.2004 r. )

Z uwagi na fakt, iż umowa z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa została zawarta po dniu 1 maja 2004 r. podatnik nie może również ubiegać się o zwrot podatku od towarów i usług w trybie przepisu § 27 a ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z § 27 a ust. 1, 2 i 3 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97 poz. 970 ze zmianami) zwrot podatku z tytułu nabycia towarów i usług lub importu towarów i usług przysługuje również podmiotom, które przed 1 maja 2004 r. zawarły z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (SAPARD) dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu.

W przypadkach o których mowa wyżej podatek wskazany na fakturze lub dokumencie celnym podlega zwrotowi w części w jakiej przypada on na wartość netto (bez podatku) towarów lub usług objętych refundacją ze środków Unii Europejskiej w rozliczeniu końcowym umowy, z tym że zwrotowi nie podlega podatek zaliczany do kosztów kwalifikowanych objętych refundacją ze środków Unii Europejskiej.

Zwrot podatku przysługuje w/w podmiotom spełniającym następujące warunki:

  • w całości zapłacili należność obejmującą podatek naliczony z tytułu dokonanego nabycia towarów lub usług oraz podmioty te posiadają oryginał faktury lub faktury korygującej, a w przypadku importu towarów-dokument stwierdzający zapłatę cła i podatków pobieranych przez organy celne;
  • posiadają dokumenty bankowe potwierdzające przekazanie środków refundowanych w wykonaniu umowy o której mowa w ust. 1 § 27 a;
  • posiadają zaświadczenie wydane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa :
  1. o podpisaniu umowy o której mowa w ust.1 § 27 a, przed dniem 1 maja 2004 r.
  2. zawierające określenie kwoty podatku, przypadającej na wartość netto (bez podatku) towarów i usług objętych dokonaną refundacją ze środków Unii Europejskiej, wyliczonej na podstawie faktur i dokumentów celnych, przyjętych do rozliczenia umowy, oraz wysokość udziału, w jakim ta kwota podatku i wartość towarów i usług zostały objęte refundacją ze środków Unii Europejskiej,
  3. potwierdzające wysokość kwoty podatku objętego refundacją ze środków Unii Europejskiej w związku z zaliczeniem go do kosztów kwalifikowanych,
  4. zawierające wyszczególnienie numerów, dat i nazw wystawców faktur lub dokumentów celnych, które były wystawione na rzecz podmiotów wymienionych w § 27 a ust. 1 i stanowiły podstawę refundowania ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych.

Ponadto Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. /Dz.U. Nr 54, poz. 654 z 2000r. z póź. zm./ o podatku dochodowym od osób prawnych, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, podatek VAT którego odliczenie w rozliczeniu podatku od towarów i usług nie przysługiwało, nie będzie mógł być również w podatku dochodowym od osób prawnych zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Mając na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny Gmina ... nie ma możliwości odzyskania podatku VAT od wykonanego przedsięwzięcia zarówno w podatku od towarów i usług jak i w podatku dochodowym, dlatego też tut. organ podatkowy potwierdza stanowisko podatnika, że zapłacony podatek VAT może zostać uznany za koszt kwalifikowany.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj