Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kutnie
I-415/44/05
z 9 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/44/05
Data
2006.01.09



Autor
Urząd Skarbowy w Kutnie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
meble
modernizacja
odliczenia od podatku
remonty
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy do wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego można zaliczyć wydatki na zakup blatu kuchennego z dostawą?


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. N r 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.11.2005 r. (data wpływu 02.11.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego zakupu blatu kuchennego z dostawą, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe.

W dniu 02.11.2005 r. wpłynął do tutejszego urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Wniosek ten został uzupełniony w dniu 16.12.2005 r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2005 r. poniósł Pan wydatki na zakup następujących materiałów i usług związanych z wykończeniem nowo zakupionego mieszkania, m.in. blatu kuchennego z dostawą.

Pana zdaniem zakup i dostawę w/w materiałów można odliczyć od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego. Stosownie do treści art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, podatek dochodowy od osób fizycznych o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego lokalu mieszkalnego.

Przepis ten zgodnie z treścią art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), ma również zastosowanie do w/w wydatków poniesionych w latach 2004-2005.

Zgodnie z art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.) wysokość w/w wydatków ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku VAT, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Katalog rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy, został określony Rozporządzeniem Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

Z powyższego wykazu wynika, że do robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego należą:

1) remont, modernizacja lub wykonanie nowych elementów w lokalu mieszkalnym:
- ścianek działowych, sufitów, tynków i okładzin wewnętrznych,
- podłóg i posadzek,
- okien, świetlików i drzwi,
- powłok malarskich i tapet,
- elementów kowalsko-ślusarskich,
- izolacji przeciwwodnych, przeciwwilgociowych, dźwiękochłonnych i cieplnych,
- pozostałych elementów (np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków, grzejników),

2) remont, modernizacja, wymiana lub wykonanie nowych instalacji w lokalu mieszkalnym, obejmujące rozprowadzenie po lokalu instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących:
- instalacji sanitarnych,
- instalacji elektrycznych,
- instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,
- instalacji przyzywowych (domofony) i alarmowych,
- instalacji urządzeń grzewczych,
- przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Zgodnie z w/w rozporządzeniem za wydatki na remont i modernizację lokalu mieszkalnego uważa się również wydatki poniesione na transport materiałów i urządzeń.
W powyższym wykazie nie wymienia się wyposażenia mieszkań w meble kuchenne. A zatem, zakup przez Pana blatu kuchennego, który jest częścią składową mebli kuchennych, nie będzie podlegał odliczeniu.
Z uwagi na powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj