Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PZ/415-0032/05
z 12 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PZ/415-0032/05
Data
2005.05.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
dane
data
faktura VAT
numer
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy na fakturze wydrukowanej na komputerze może ręcznie wypisać datę sprzedaży faktury VAT np. data sprzedaży: 25.01.2005r. lub data sprzedaży styczeń 2005r. oraz ręcznie numer faktury VAT i rok sprzedaży np. faktura VAT nr: 10/2005r.?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.02.2005r. ( data wpływu 16.02.2005r.) uzupełnionego pismem z dnia 01.03.2005r.( data wpływu 02.03.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wystawiania faktur VAT

stwierdzam, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Jak wynika z przedmiotowego wniosku podatnik świadczy usługi doradcze dla podmiotów gospodarczych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej jak też prowadzi szkolenia w zakresie bhp i p.poż dla pracowników podmiotów gospodarczych.

Podatnik zwraca się z zapytaniem :

Czy na fakturze wydrukowanej na komputerze może ręcznie wypisać datę sprzedaży faktury VAT np. data sprzedaży: 25.01.2005r. lub data sprzedaży styczeń 2005r. oraz ręcznie numer faktury VAT i rok sprzedaży np. faktura VAT nr: 10/2005r.

Ponadto jak podatnik wskazuje, powyższe zapisy ręczne wykonałby przez kalkę kopiującą w taki sposób, iż na oryginale faktury byłyby wpisane długopisem dane wymienione powyżej, a na kopii faktury skopiowane przez kalkę takie same dane.

Jednocześnie według podatnika, faktury wypisane na komputerze można numerować i wpisywać datę ręcznie, o ile oryginał faktury jest identyczny z kopią.

Stan prawny

Kwestię wystawiania faktur VAT, reguluje art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług( Dz.U.Nr 54, poz.535) oraz rozdział 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) zawierający szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 w/w ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z generalną zasadą fakturami VAT oraz fakturami wewnętrznymi dokumentuje się jedynie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Czynności niepodlegające opodatkowaniu tym podatkiem dokumentuje się zwykłymi rachunkami, notami księgowymi lub innymi dowodami księgowymi zewnętrznymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości oraz z uwzględnieniem art. 87 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60).

Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
  4. nazwę towaru lub usługi;
  5. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  7. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  8. stawki podatku;
  9. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  10. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  11. wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Jak wynika z wyżej cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów, które weszło w życie z dniem 1 maja 2004 r., brak jest uregulowań dotyczących zakazu umieszczania na fakturze w formie ręcznej danych dot. daty sprzedaży, numeru faktury stwierdzającej dokonanie sprzedaży.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko przedstawione przez podatnika w niniejszym wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj