Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
PBII/415-115/133491/05
z 7 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBII/415-115/133491/05
Data
2005.11.07



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
odliczenia od podatku
spadek
spadkobiercy
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy w zeznaniu za 2005 rok mogę skorzystać z ulgi z tytułu wydatków poniesionych na remont budynku mieszkalnego, wybudowanego przez moich rodziców, po śmierci których jestem jedynym spadkobiercą?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 5 września 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej odliczenia wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 21 września 2005 r. tut. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 30 września 2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Jak wynika z ww. wniosku podatnik mieszka od 1962 r. w domu jednorodzinnym wybudowanym przez jego rodziców. Rodzice podatnika zmarli - ojciec w 1978 r., matka w 1991 r. - nie pozostawiając testamentu. Podatnik jest jedynym spadkobiercą majątku swoich rodziców, jednakże nie posiada sądowego postanowienia o nabyciu spadku. Po śmierci rodziców modernizuje budynek nie korzystając z odliczeń od podatku z tego tytułu. W 2005 r. poniósł wydatki w wysokości 8.400 zł związane z wymianą okien w ww. budynku. W związku z powyższym podatnik zwraca się z pytaniem czy nie posiadając sądowego postanowienia o nabyciu spadku, może skorzystać z odliczenia powyższych wydatków z tytułu ulgi na remont ww. budynku mieszkalnego.

Zdaniem podatnika na podstawie art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego od śmierci swoich rodziców, jako właściciel przedmiotowego budynku, jest uprawniony do odliczenia od podatku wydatków poniesionych w 2005 r. w związku z wymianą okien w ww. budynku mieszkalnym.

Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Stosownie do obowiązujących od 1 stycznia 2004 r. przepisów ustawy podatkowej wyżej cytowany zapis został uchylony. Jednakże na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi remontowej do końca 2005 r. (w granicach limitu), jeżeli spełniają warunki, o których mowa w art. 27a www. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Jednym z warunków uprawniających do przedmiotowej ulgi jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego budynku mieszkalnego. Za tytuł prawny do budynku mieszkalnego, o którym mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 tej ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., uważa się m.in.:
- własność,
- umowę użyczenia,
- umowę najmu lub dzierżawy,
- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu (budynku) mieszkalnego.

Zgodnie z art. 926 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) powołanie do spadku może nastąpić w drodze dziedziczenia ustawowego lub testamentowego. Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a zatem spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 924 i 925 ww. ustawy Kc). Nabycie spadku następuje więc z mocy samego prawa. Jednakże wobec osób trzecich spadkobierca może udowodnić fakt nabycia spadku tylko stwierdzeniem nabycia spadku. Natomiast stwierdzenia nabycia spadku dokonuje sąd potwierdzając prawo spadkobiercy do spadku od momentu jego otwarcia.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego od 1962 r. podatnik mieszka w domu jednorodzinnym wybudowanym przez jego rodziców i jest jedynym spadkobiercą majątku rodziców, którzy zmarli nie pozostawiając testamentu. Ze względu na trudności finansowe nie przeprowadził postępowania spadkowego i nie posiada sądowego postanowienia o nabyciu spadku.

W 2005 r. podatnik poniósł wydatki w kwocie 8.400 zł w związku z wymianą okien w przedmiotowym budynku mieszkalnym.

Biorąc pod uwagę wyżej przytoczone przepisy należy stwierdzić, że w chwili obecnej podatnik nie posiada dowodu, iż dysponuje tytułem prawym do remontowanego budynku mieszkalnego, pozwalającego na skorzystanie z ulgi na remont przedmiotowego budynku. Z dniem uzyskania sądowego postanowienia o nabyciu spadku będzie dysponować dokumentem potwierdzającym istnienie tytułu prawnego do remontowanego budynku mieszkalnego, uprawniającym do odliczenia od podatku wydatków poniesionych z tytułu remontu ww. budynku. Jeżeli ww. postanowienie podatnik uzyska w terminie późniejszym, dokument ten stanowić będzie podstawę do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z poniesionymi wcześniej wydatkami na remont i modernizację budynku mieszkalnego, pod warunkiem że zostały spełnione pozostałe warunki przewidziane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia oraz przyjmując datę tego zdarzenia na dzień wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj