Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bytomiu
pdf2/415-39/2005
z 9 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
pdf2/415-39/2005
Data
2006.01.09



Autor
Urząd Skarbowy w Bytomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
grunty rolne
sprzedaż nieruchomości
zakup gruntu
zryczałtowany podatek dochodowy
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wydatkowany na zakup gruntu, należącego do grupu użytków rolnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r., korzysta ze zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. "a" ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Przed upływem terminu określonego w art. 10 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonaliście Państwo sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Zgodnie ze złożonym oświadczeniem przychód uzyskany ze sprzedaży zamierzacie Państwo wydatkować w sposób określony w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Państwa, kwota wydatkowana na zakup gruntu lub udziału w gruncie, określonym w prowadzonej na podstawie Ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. nr 240 poz. 2027 z póżn. zm.) ewidencji gruntów i budynków jako użytek, grunty inne niż grunty zabudowane i zurbanizowane w rozumieniu § 67 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. nr 38 poz. 454), a w szczególności należących do grupy użytków rolnych w rozumieniu tego rozporządzenia, pozostają zwolnione zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. "a" ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. "a" ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2005 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej między innymi gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego.
Z literalnego brzmienia cytowanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. "a" ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że wyliczenie zawartych w nim tzw. wydatków mieszkaniowych, których realizacja powoduje zwolnienie z opodatkowania kwot uzyskanego przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości ma charakter enumeratywny. Oznacza to, że brak jest podstaw prawnych, aby do tego katalogu zaliczyć jeszcze inne wydatki. W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego utrwalony jest pogląd, że wszystkie ulgi i zwolnienia podatkowe jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania powinny być interpretowane ściśle, z wyłączeniem wykładni rozszerzającej. Nabywany grunt ma być przeznaczony na realizację budynku mieszkalnego (w dacie nabycia ma nadawać się do zabudowy budynkiem mieszkalnym).
Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 240 poz. 2027 z 2005 r. z późn. zm.) przez ewidencję gruntów i budynków (katastrze nieruchomości) - rozumie się jednolity dla kraju, systematycznie aktualizowany zbiór informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz o innych osobach fizycznych lub prawnych władających tymi gruntami, budynkami lub lokalami.
Zgodnie z § 67 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. nr 38 poz. 454 z 2001 r.) użytki gruntowe wykazane w ewidencji dzielą się między innymi na użytki rolne.
Zgodnie z § 68 ww. rozporządzenia, użytki rolne dzielą się na grunty orne, sady, łąki trwałe, grunty rolne zabudowane, grunty pod rowami.Decydujące znaczenie co do możliwości przedmiotowego zwolnienia, będą miały odnoszące się do zakupionego gruntu, postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obowiązujące w dniu zakupu nieruchomości, świadczące o faktycznej możliwości realizacji wskazanej ustawą inwestycji.
Zakup gruntu rolnego nie jest wymieniony w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. "a" ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i dlatego kwota wydatkowana na ten cel nie powoduje zwolnienia z obowiązku uiszczenia zryczałtowanego 10% podatku.
Zatem jeżeli zakupiony przez Państwa grunt zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego obowiązującym w dniu nabycia nie jest przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe i jest zaliczany do grupy użytków rolnych, ze względu na brak wyraźnego przepisu ustawowego nie może być przedmiotem zwolnienia z opodatkowania.Wobec powyższego stanowisko Państwa jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj