Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-257/IV/2005/JW
z 20 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-257/IV/2005/JW
Data
2005.09.20



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
Numer Identyfikacji Podatkowej
powierzenie materiału
rzeczowy majątek ruchomy


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy w sytuacji, gdy - kontrahent fiński dla rozliczenia transakcji - poda swój NIP PL, pod którym jest zarejestrowany na potrzeby rozliczania podatku VAT w Polsce ? to usługa realizowana na ruchomym majątku rzeczowym przez Podatnika, traktowana będzie jako sprzedaż krajowa opodatkowana w Polsce.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 16.06.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.06.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie miejsca opodatkowania podatkiem VAT usług na ruchomym majątku rzeczowym wykonanych na towarach przemieszczonych na terytorium kraju przez podatnika, zarejestrowanego na potrzeby podatku VAT na terytorium kraju, posiadającego siedzibę na terytorium Republiki Finlandii, które po wykonaniu usług zostały wywiezione w terminie 30 dni poza terytorium kraju

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik realizuje kontrakt (zawarty z kontrahentem posiadającym siedzibę w Finlandii) na montaż dźwigów RTG z materiałów i części gotowych RTG sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej i z krajów trzecich. Niektóre części są też kupowane bezpośrednio na terenie Polski od polskich kontrahentów.

Powyższe materiały i części suwnic są własnością kontrahenta z Unii Europejskiej (Podatnik przyjmuje powyższe materiały bezpłatnie i traktuje jako materiał powierzony). Odbiór zmontowanych dźwigów następuje poprzez podpisanie protokołu odbioru technicznego na terenie Polski przez przedstawiciela firmy z Finlandii. Jednocześnie jednak odebrane dźwigi bezpośrednio z Polski wysyłane są do krajów trzecich oraz do innych niż Polska krajów Unii Europejskiej (jednakże nie wracają do Finlandii). Kraje trzecie oraz inne kraje Unii Europejskiej stanowią miejsce ostatecznej dostawy towaru dla strony fińskiej, zaś Podatnik posiada kopie dokumentów celnych przejścia towaru przez granicę Unii Europejskiej oraz kopie dokumentów wywozu zmontowanych konstrukcji, w przypadku ich wywozu z terytorium Polski do krajów Unii Europejskiej.

Kontrahent unijny zarejestrowany jest zarówno w Polsce, jak i w Finlandii oraz w innych krajach Unii Europejskiej.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy w sytuacji, gdy - kontrahent fiński dla rozliczenia w/w transakcji - poda swój NIP PL, pod którym jest zarejestrowany na potrzeby rozliczania podatku VAT w Polsce ? to usługa realizowana na ruchomym majątku rzeczowym przez Podatnika, traktowana będzie jako sprzedaż krajowa opodatkowana w Polsce.

Zdaniem Podatnika, jeżeli kontrahent z Finlandii poda dla rozliczenia w/w usługi NIP, pod którym jest zarejestrowany w Polsce, zaś gotowy produkt opuści terytorium kraju, a Podatnik będzie posiadać dokumenty poświadczające wywóz do kraju trzeciego lub do innego kraju Unii Europejskiej, to przedmiotowa usługa wykonywana przez Podatnika będzie opodatkowana w Polsce.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik realizuje kontrakt na montaż dźwigów RTG z materiałów i części gotowych RTG sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej i z krajów trzecich.

Powyższe materiały i części gotowe RTG (służące do montażu przedmiotowych dźwigów) Podatnik otrzymuje od kontrahenta z Finlandii bezpłatnie i traktuje jako materiał powierzony. A zatem Podatnik wytwarza nowy produkt zarówno z materiałów własnych oraz z materiałów powierzonych przez kontrahenta zagranicznego, przyjętych przez Podatnika bezpłatnie.

Mając powyższe na uwadze należałoby stwierdzić, iż Podatnik świadczy usługi na ruchomym majątku rzeczowym, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT.

Zgodnie z brzmieniem powołanego przepisu, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Stosownie do art. 28 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Natomiast w myśl art. 28 ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż kontrahent z Finlandii jest zarejestrowany na potrzeby rozliczania podatku VAT w Polsce i dla rozliczenia przedmiotowej transakcji podaje numer NIP PL (przy czym kontrahent jest również zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej w Finlandii oraz w innych krajach Unii Europejskiej).

Należy zatem stwierdzić, iż w analizowanym przypadku, przedmiotowa transakcja będzie podlegała opodatkowaniu na terytorium kraju, nie została bowiem spełniona przesłanka wymieniona w powołanym wyżej przepisie art. 28 ust. 7, zgodnie z którym za miejsce świadczenia można byłoby uznać terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju zamiast terytorium kraju (art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d), gdyby kontrahent (usługobiorca) podał Podatnikowi (usługodawcy) numer, pod którym jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy o VAT ? nie zaś ? co miało miejsce w przedmiotowym stanie faktycznym ? numer, pod którym kontrahent jest zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj