Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-144/05
z 11 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-144/05
Data
2005.10.11



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Czy montaż zakupionego wkładu kominowego będzie opodatkowany stawką podatku VAT w wysokości 7%?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art.14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 25 lipca 2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 4 października 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2005 r. w tut. Organie podatkowym został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 4 października10.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług.

We wniosku podatnik zawarł pytanie: "czy usługa budowlana opisana w pismach będzie opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 7 %"?.

Z treści pism wynika, że jest Pan podatnikiem podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności, zaklasyfikowanej do symbolu PKD 45.45 dokonuje Pan montażu w istniejących nowowybudowanych budynkach mieszkalnych lub w budynkach remontowanych zakupionego dla klienta wkładu kominkowego. Wkłady kominkowe nabywa Pan według stawki właściwej dla tego towaru - 22%. Uważa Pan, że jeżeli wykonuje Pan usługę budowlaną w budynkach mieszkalnych to do końca 2007 roku usługa ta będzie opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 7 %.

Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniem tym podatkiem podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy tj. czynności takie jak odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Zarówno towary jak i usługi identyfikowane są zgodnie z przepisami tej ustawy przy pomocy klasyfikacji statystycznych (art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ww. ustawy). W związku z tym, podatnik musi określić prawidłowo wykonywanie czynności, czy dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługi i przy naliczaniu podatku od towarów i usług należy zastosować właściwą stawkę podatku.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2a i b wyżej cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:

a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania -wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast od 1 maja 2004 r. dostawa materiałów budowlanych opodatkowana jest stawką podstawową o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w wysokości 22%. Istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia kwestii opodatkowania czynności wykonanej przez podatnika ma znaczenie, czy czynność ta jest świadczeniem usług czy też sprzedażą towaru.

Zdaniem tut. Organu podatkowego, przy takim unormowaniu opodatkowania dostaw materiałów budowlanych i usług budowlanych, opodatkowanie usługi jako całości wraz z materiałami wykorzystanymi do wykonania tej usługi i zastosowanie stawki podatku VAT w wysokości obowiązującej dla świadczonej przez podatnika usługi, uwarunkowane jest zakresem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej oraz przedmiotem umowy zawartej ze zleceniodawcą. W sprawie istotne jest czy mamy do czynienia z dostawą towarów i wykonaniem usługi remontowej czy z wykonaniem usługi remontowej gdzie np. materiały zużyte do jej wykonania, robocizna, transport stanowią elementy tej usługi. Dlatego też z umowy zawartej między stronami winno wynikać co jest jej przedmiotem. Jeżeli przedmiotem transakcji określonym w umowie cywilnoprawnej jest usługa budowlana wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych kosztów, jakimi są np. robocizna oraz koszt materiałów (jeżeli są własnością wykonawcy) do odrębnej sprzedaży. Niemniej jednak o tym czy materiał może wchodzić w wartość usługi, a co za tym idzie, czy istnieje możliwość zastosowania preferencyjnego opodatkowania wg stawki 7% do całego kosztorysu (materiał + robocizna) decyduje określona klasyfikacja statystyczna tj. Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług.

W razie trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania wyrobu, usługi lub towaru do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że wykonywane przez Pana usługi montażu wkładu kominkowego w obiektach budownictwa mieszkaniowego, przy wykorzystaniu zakupionych do tego celu materiałów do dnia 31 grudnia 2007 r. będąopodatkowane stawką w wysokości 7% - art. 146 ust. l pkt 2a. ustawy z dnia 11 marca 2004 r.o podatku od towarów i usług, o ile faktycznie z zawartych umów będzie wynikać, iż przedmiotem sprzedaży jest usługa budowlana związana z budownictwem mieszkaniowym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów j ej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zrzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj