Interpretacja Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnobrzegu
SKO-611/A/05
z 24 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
SKO-611/A/05
Data
2005.08.24



Autor
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnobrzegu



Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
budynki zbiorowego zamieszkania
kwatera
żołnierze


Pytanie podatnika
dotyczy stawki podatku od nieruchomości dla budynków koszarowych wykorzystywanych do zbiorowego stałego zakwaterowania żołnierzy


Na podstawie art. 14b 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 8.07.2005 r. na postanowienie Burmistrza Gminy i Miasta Nisko z dnia 30.06.2005 r. (znak: Fn.31 10/23/2005), stwierdzające, że budynki koszarowe wykorzystywane do zbiorowego stałego zakwaterowania żołnierzy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, ze stawką tegoż podatku przewidzianą dla ?budynków pozostałych?, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnobrzegu orzeka zmienić zaskarżone postanowienie i uznać, że budynki koszarowe wykorzystywane do zbiorowego zakwaterowania żołnierzy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości ze stawką podatku przewidzianą dla budynków mieszkalnych.

A. wystąpił do Urzędu Gminy i Miasta Nisko z wnioskiem z dnia 7.04.2005 r. o udzielenie interpretacji w jego indywidualnej sprawie dotyczącej uznania, iż budynki koszarowe wykorzystywane do zbiorowego zakwaterowania żołnierzy są budynkami mieszkalnymi i opodatkowane wg stawki podatkowej przewidzianej dla budynków mieszkalnych (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Jednocześnie wnioskodawca przedstawił swoje w tej sprawie stanowisko z przytoczeniem przepisów prawa.

Burmistrz Gminy i Miasta Nisko postanowieniem z dnia 30.06.2005 r. (znak: Fn.3110/23/2005) stwierdził, że budynki koszarowe wykorzystywane do zbiorowego stałego zakwaterowania żołnierzy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, ze stawką tego podatku przewidzianą dla budynków pozostałych.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnobrzegu, w oparciu o obowiązujące akty prawne i orzecznictwo sądowe, nie podziela tego stanowiska. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) różnicuje stawki podatku od nieruchomości w zależności od rodzaju budynku. W art. 5 ust. 1 pkt 2 tej ustawy określone są stawki dla budynków lub ich części mieszkalnych związanych z działalnością gospodarczą zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym, zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz pozostałych budynków. Powyższa ustawa nie zawiera definicji wymienionych budynków w tym także budynku mieszkalnego, aczkolwiek w art. 1a pkt 1 ustawy odsyła do innej ustawy w ten sposób, iż ?użyte w ustawie określenia oznaczają budynek ? obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach?. Ustawa nie zawiera definicji budynku mieszkalnego, zaś ustawa z dnia 7.07.1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 ze zm.) zawiera tylko definicję budynku mieszkalnego jednorodzinnego (art. 3 pkt 2a ustawy). Natomiast przepis § 3 pkt 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.) budynki koszar, domy rencistów, zakładu poprawczego itp. zalicza do budynków zamieszkania zbiorowego. Jest to przepis wykonawczy do ustawy - Prawo budowlane. Z kolei art. 6 i 7 ustawy z dnia 22.06.1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 398 ze zm.) stanowi, iż na zakwaterowanie zbiorowe żołnierzy przeznacza się wspólne kwatery stałe będące pomieszczeniami mieszkalnymi w budynkach położonych na terenach zamkniętych. Wspólne kwatery stałe są przeznaczone na zakwaterowanie żołnierzy itp.

O tym, że o zaliczenie budynku do kategorii budynków mieszkalnych decyduje kryterium zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, przekonuje uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1.07.2002 r., sygn. akt FPK 2/02, w brzmieniu o zaliczeniu budynku do kategorii budynków mieszkalnych w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych decyduje kryterium zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych właściciela i osób mu bliskich.

Mając to na uwadze, stanowisko zawarte w zaskarżonym postanowieniu, że o charakterze budynku strony przesądza treść decyzji o pozwoleniu na budowę czy warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu a nie kryterium zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych podatnika, uznać trzeba za niezgodne z wyżej powołaną uchwałą.

Stanowisko zawarte w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok WSA z dnia 16.01.2004 r., sygn. akt III SA 1117/03) potwierdza tezę, iż budynek, w którym znajdują się wspólne kwatery stałe przeznaczone na zakwaterowanie żołnierzy pełniących służbę wojskową należy zaliczyć do budynków mieszkalnych.

Odnosząc się do powołanych w zaskarżonym postanowieniu przepisów ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne, Kolegium stwierdza, iż zarówno podatnik i organ podatkowy nie korzystali z ewidencji gruntów i budynków w celu oznaczenia właściwej kategorii budynków koszar dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości, stąd wskazania przepisów jako podstawę prawną jest niewłaściwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj