Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PPB II/415-18/05
z 23 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PPB II/415-18/05
Data
2006.01.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy żona może odliczyć wydatki remontowe jeżeli faktury wystawione są na imię męża, który zmarł w trakcie roku podatkowego?


Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że w 2005 r. poniosła Pani wraz z mężem wydatki na remont mieszkania. Wszystkie faktury były wystawiane na imię i nazwisko męża. W sierpniu 2005 r. mąż zmarł. Pani uzyskuje dochód z tytułu renty rodzinnej.

Zdaniem Pani mimo śmierci męża będzie Pani mogła skorzystać z ulgi remontowej.

W ocenie tutejszego organu podatkowego stanowisko Pani jest prawidłowe.Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ podatek dochodowy od osób o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27 obniżony zgodnie z art. 27 b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone między innymi na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego. W myśl art. 27a ust. 10 cytowanej wyżej ustawy wysokość odliczeń dotyczy obojga małżonków ale odliczenia może dokonać tylko jedno z małżonków. Ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych nie są obligatoryjne i podatnik chcąc z nich skorzystać musi w terminie do 30 kwietnia następnego roku złożyć zeznanie podatkowe i dokonać stosownych odliczeń.Z art. 27 ust 6 w/w ustawy wynika, że wysokość wydatków na cele mieszkaniowe, w tym remont lokalu ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.Rodzaje wydatków, które uprawniają do skorzystania z ulgi remontowej określone zostały w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. / Dz. U. Nr 156, poz. 788 / .Jeżeli więc spełnia Pani wyżej opisane warunki może Pani skorzystać z ulgi remontowej składając zeznanie podatkowe o dochodach za 2005 r. w terminie do 2.05.2006 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj