Interpretacja Urzędu Skarbowego w Obornikach Wielkopolskich
ZB-415/7/2006
z 15 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZB-415/7/2006
Data
2006.02.15



Autor
Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
jazda miejscowa
ryczałty
samochód prywatny
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zwrot kosztów z tytułu używania samochodu osobowego dla celów służbowych w jazdach lokalnych (tzw. ryczałt samochodowy) wypłacany pracownikowi przedszkola?


Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Podatniczka jest zatrudniona w przedszkolu na stanowisku intendentki. Na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z pracodawcą otrzymuje ryczałt miesięczny z tytułu używania prywatnego samochodu osobowego dla celów służbowych. Podatniczka korzysta z samochodu będącego własnością brata, na podstawie umowy użyczenia. Na koniec miesiąca Podatniczka złożyła oświadczenie o używaniu samochodu dla celów służbowych, a kwota jaką otrzymała, nie została opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatniczka zwróciła się z zapytaniem, czy kwota ryczałtu wypłacona w związku z przyznanym limitem 80 km jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem Podatniczki, kwota otrzymanego ryczałtu na jazdy lokalne, za używanie samochodu użyczonego od brata, w wysokości 80km nie przekracza limitu (300km), w związku z powyższym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:
Zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 23b ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwolnienie od podatku obejmuje zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji pojazdu prowadzonej przez pracownika; przepis art. 23 ust. 7 stosuje się odpowiednio.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Podatniczka korzysta dla celów służbowych z samochodu osobowego, który stanowi własność jej brata. Podstawą korzystania z przedmiotowego samochodu jest umowa użyczenia. Tak więc samochód nie jest własnością Podatniczki. Umowy użyczenia nie można natomiast traktować na równi z prawem własności. Należy więc podkreślić, iż zwolnienie od podatku ustanowione w art. 21 ust. 1 pkt 23b dotyczy wyłącznie zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdu stanowiącego własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw. W związku z powyższym wykluczone jest skorzystanie z przedmiotowego zwolnienia w sytuacji, gdy pracownik nie jest właścicielem pojazdu używanego dla potrzeb zakładu pracy.

Ponadto biorąc pod uwagę pozostałe przesłanki uprawniające do zwolnienia od podatku zwrotu kosztów używania przez pracownika dla potrzeb zakładu pracy samochodu będącego jego własnością, konieczne jest ustalenie czy uprawnienie do zwrotu kosztów wynika wyłącznie z umowy cywilnoprawnej, czy też podstawą przyznania i wypłacenia ryczałtu samochodowego jest przepis rangi ustawowej. Analiza treści przepisu 21 ust 1 pkt 23b wskazuje, iż wolą ustawodawcy było przyznanie zwolnienia wyłącznie dla tych pracowników, dla których z racji specyfiki ich pracy przewidziano w innych przepisach rangi ustawowej uregulowania nakładające na zakład pracy obowiązek wypłacania należności tego rodzaju, bądź stwarzające prawne możliwości ich wypłacania. Obecny zakres zwolnienia nie ma zatem powszechnego charakteru i obejmuje ściśle określone kategorie pracowników, do których nie należą pracownicy przedszkola. Należy bowiem wskazać, że w przypadku pracowników przedszkoli brak jest przepisów szczególnych rangi ustawowej nakładających obowiązek wypłacenia należności tego rodzaju lub stwarzających możliwości ich wypłacenia. Tym samym przedmiotowe zwolnienie nie ma zastosowania w sytuacji, gdy pracownik wykorzystuje na potrzeby zakładu pracy swój pojazd, a prawo do zwrotu kosztów używania pojazdu wynika wyłącznie z umowy cywilnoprawnej zawartej stosowanie do art. 34a, ust. 1 ustawy z dnia 6.09.2001r. o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 125, poz. 1371 ze zm.). Z powyższego przepisu wynika jedynie, że na podstawie umów cywilnoprawnych mogą być używane dla celów służbowych samochody osobowe, motocykle i motorowery niebędące własnością pracodawcy. W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie nie została spełniona także druga przesłanka konieczna do skorzystania z ww. zwolnienia.

Wobec powyższego kwoty wypłacane Podatniczce zatrudnionej w przedszkolu z tytułu używania przez nią samochodu użyczonego od brata dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych, są przychodem ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 21 ust. 1 przywołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Pracodawca powinien więc zsumować wypłacane pracownikowi kwoty "ryczałtów samochodowych" z innymi przychodami ze stosunku pracy i od łącznej kwoty pobrać zaliczkę na podatek, stosując zasady określone w art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy stany faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj