Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PP/443-53/2/05
z 28 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-53/2/05
Data
2005.07.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
komis
komisant
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku dokonania dostawy towaru na podstawie umowy komisu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 28.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem złożonym w tut. Organie w dniu 28.06.2005 r. zwrócił się Pan jako przedsiębiorca o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku dokonywania dostawy towaru na podstawie umowy komisu sprzedaży (komis kartek okolicznościowych) w sytuacji, gdy jako komitent dostarczył Pan towar i wystawił fakturę dla komisanta 27 czerwca 2005 r., zapłatę otrzyma w miesiącu wrześniu po rozliczeniu sprzedaży, pomniejszoną o zwrot towaru.

Zgodnie z Pana stanowiskiem:
obowiązek podatkowy wynikający z dokonanej dostawy na podstawie wystawionejfaktury powstanie w miesiącu lipcu, natomiast po rozliczeniu sprzedaży w miesiącuwrześniu winna być wystawiona faktura korygująca zwrot towaru.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia28.06.2005 r. tut. Organ zauważa:

Stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku odtowarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów iodpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przez ww. dostawę w myśl art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy rozumie się przeniesienie prawado rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów napodstawie umowy komisu:
między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisantaosobie trzeciej.

Odnośnie powstania obowiązku podatkowego w przypadku dokonywania dostawytowarów na podstawie umowy komisu w okresie do 31 maja 2005 r. obowiązywałyzasady ogólne określone w art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług, zeszczególnym uwzględnieniem przepisów ust. 1-5 i 11. Ustawą z dnia 21.04.2005 r. ozmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmianie niektórych innych ustaw(Dz. U. Nr 90, poz. 756) z mocą obowiązującą od 1 czerwca 2005 r., dodano m. in.ust. 16a do art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym w przypadku wydania towarówprzez komitenta na rzecz komisanta, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 3, obowiązekpodatkowy powstaje z chwilą otrzymania przez komitenta zapłaty za wydany towar,nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dostawy towarów dokonanej przezkomisanta. Zatem z dniem 1 czerwca 2005 r. w odniesieniu do przedmiotowejczynności przestały obowiązywać zasady ogólne (uzależniające np. powstanieobowiązku podatkowego od daty wystawienia faktury) na rzecz zasad określonych wart. 19 ust. 16a ustawy o podatku od towarów i usług. Skoro w miesiącu czerwcu, wktórym dokonał Pan dostawy towarów do komisanta i nie otrzymał Pan zapłaty zawydany towar, gdyż na podstawie zawartej umowy, otrzyma ją Pan we wrześniu porozliczeniu sprzedaży, to obowiązek podatkowy z tytułu podatku od towarów i usługpowstanie w oparciu o ww. art. 19 ust. 16a ustawy, najpóźniej 30 dnia od dniadostawy towarów przez komisanta. Podkreślić należy, iż w celu prawidłowegoustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego winien Pan ustalić datędokonania dostawy towarów przez komisanta.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie uznaje przedstawione przez Pana stanowisko, w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego w sytuacji przedstawionej w piśmie z dnia 28.06.2005 r., za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Organu w terminie 7 dnia od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj