Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FO3/415-118/05/DP
z 26 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FO3/415-118/05/DP
Data
2006.01.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cel wydatku
cele mieszkaniowe
sprzedaż mieszkania


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia, w części nie wykorzystanej na własne cele mieszkaniowe jest zwolniony z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego?


Postanowienie

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 - 5 oraz art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia , uzupełnionym w dniu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów podatkowych w indywidualnej sprawie strony, dotyczącej zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat od dnia jej nabycia, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanowiska strony w sprawie

postanawia

nie potwierdzić stanowiska zawartego w piśmie z dnia w sprawie zwolnienia z opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości

uzasadnienie

We wniosku, który wpłynął do organu podatkowego w dniu strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

Strona posiada własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, które nabyła w 2001 roku. Strona dokona sprzedaży tego prawa przed upływem 5 lat od jego nabycia. Część uzyskanego ze sprzedaży przychodu strona zamierza przeznaczyć na zakup mniejszego mieszkania, część na zakup mieszkania pod wynajem, a część planuje przeznaczyć na leczenie oraz zakup leków. Zapytanie dotyczy możliwości zwolnienia z opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu nie wykorzystanego na własne cele mieszkaniowe.

Zdaniem strony część przychodu uzyskanego ze sprzedaży, nie wykorzystanego na własne cele mieszkaniowe może być zwolniona z 10% zryczałtowanego podatku podatku dochodowego.

Organ podatkowy nie podziela stanowiska.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntu,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 28 ust. 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art.10 ust. 1 pkt 8 lit. a -c ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten płatny jest bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zgodnie z art. 28 ust. 2a - zasada zapłacenia podatku nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e. tj.:

1.na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

2.na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

3.na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

4.na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

5.na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

6.na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w w/w punkach 1-5, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Ponadto Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, iż zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli nie zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a lub lit. e, podatek jest płatny najpóźniej następującego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi:1) od terminu płatności określonego w ust. 2 do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych, 2) począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty - w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

Zatem nie wykorzystany na własne cele mieszkaniowe przychód uzyskany ze zbycia lokalu mieszkalnego podlegać będzie opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym według zasad określonych w art. 28 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście informuje, że zgodnie z art. 67 a § 1 pkt 3 ustawy Ordynacja podatkowa, organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjnąDecyzje w tym przedmiocie zostały uzależnione od uznania organu podatkowego. Uznanie administracyjne ma miejsce wówczas, gdy norma prawna nie przewiduje obowiązku określonego zachowania się organu lecz daje mu możliwość wyboru sposobu załatwienia sprawy. Zatem przed wydaniem decyzji organ podatkowy zobligowany jest do zbadania, czy istnieją przesłanki przemawiające za udzieleniem żądanej ulgi podatkowej oraz wyjaśnienia jaka jest aktualna sytuacja majątkowa i rodzinna podatnika i czy posiada on realne możliwości wykonania zobowiązania podatkowego w określonych terminach. W związku z powyższym ubiegając się o ulgę podatkową polegającą na umorzeniu zaległości podatkowej z tytułu 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodu uzyskanego ze zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia, podatnik oprócz złożenia deklaracji PIT-23 w terminie określonym w art. 28 ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym z wykazaną kwotą zaległości podatkowej, składa wniosek, w którym uzasadnia swoje żądanie, dokumenty potwierdzające ponoszone stałe wydatki związane z utrzymaniem lokalu mieszkalnego oraz oświadczenie o stanie majątkowym.

Pouczenie

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, o czym stanowi art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj