Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kole
PP/443-68/05
z 11 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-68/05
Data
2006.01.11



Autor
Urząd Skarbowy w Kole


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
stołówka szkolna
wynajem
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy szkoła może ponownie skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.),art. 43 ust. 1 pkt 1, art. 113 ust.1, ust. 2 i ust.11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT,organ podatkowy udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 07.11.2005 r. oceniając stanowisko strony jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 09.11.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Zespół Szkół Nr 2 w K. jest płatnikiem VAT od I/2003 r. Placówka wynajmuje sale lekcyjne- szkole prywatnej i jedno pomieszczenie- higienistce szkolnej. Łączny roczny przychód z tego tytułu wynosił ok. 7.000,00 zł. W ramach rachunku dochodów własnych szkoła prowadzi stołówkę szkolną dla uczniów i pracowników szkoły. Wszystkie koszty związane z prowadzeniem personelu wraz z pochodnymi i wydatki rzeczowe ponosi szkoła. Sprzedaż posiłków w 2004 r. zamknęła się kwotą 36.740,13 zł. Stołówka ta nie jest ogólnie dostępna. Nie jest też odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością szkoły (PKD szkoły 8010C)

Na tle powyższych okoliczności faktycznych Szkoła formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że nie powinna być płatnikiem VAT, bo trudno uznać opłaty za sprzedawane posiłki, za przychody ze sprzedaży usług. Ponadto szkoła była płatnikiem VAT przez 3 lata w związku z tym, może ponownie skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT od 01.01.2006 r., gdyż pierwszą deklarację złożyła szkoła za miesiąc styczeń 2003 r.Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego powołane w sentencji postanowienia.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

W myśl art. 113 ust.1 i ust.2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro (w 2006r. jest to kwota 39.200,00 zł). Do wartości sprzedaży upoważniającej do korzystania ze zwolnienia nie wlicza się kwoty podatku oraz odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów , które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (poz.7 zał. nr 4) zwolnione od podatku jest prowadzenie stołówki szkolnej przez personel szkoły dla uczniów i pracowników szkoły, przy czym stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością szkoły, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 80.10.12.-00.00 "Usługi szkół podstawowych i specjalnych". Zatem w świetle powyższej regulacji prawnej w/w usługi zwolnione są od podatku VAT niezależnie od wysokości osiągniętych obrotów i nie są brane pod uwagę przy określeniu wartości sprzedaży odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

W świetle art.113 ust.11 ustawy o VAT podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Biorąc pod uwagę wyżej przytoczone przepisy prawa podatkowego oraz zakładając, że podane we wniosku dane są zgodne ze stanem faktycznym tut. organ stwierdza, iż szkoła może ponownie skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT począwszy od 01.02.2006 r., gdyż:1.za 2005 r nie przekroczyła kwoty 10.000 euro, natomiast 2.3 lata mijają w miesiącu styczniu 2006 r. licząc od końca miesiąca w którym to szkoła utraciła prawo do zwolnienia. Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i właściwy miejscowo organ kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj