Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415-100/EP/II/05
z 3 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-100/EP/II/05
Data
2005.08.03



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu


Słowa kluczowe
cena nabycia
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wykupu przedmiotu leasingu cenę wykupu należy wliczyć do sumy opłat leasnigowych (jako czynsz leasingowy) i zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60/ po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie dot. zaliczenia ceny wykupu przedmiotu leasingu do kosztów uzyskania przychodów.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w złożonym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 08.04.2003r. zawarł na czas oznaczony ? 24 miesiące umowę leasingu samochodu ciężarowego. Z załączonej umowy leasingu wynika, iż :

przez cały okres trwania umowy przedmiot leasingu stanowi własność finansującego,
odpisów amortyzacyjnych w okresie trwania umowy dokonywać będzie finansujący,
umowa została zawarta na okres 24 miesięcy,
wartość netto przedmiotu leasingu wynosi 56.106,56 zł,
wstępna opłata leasingowa wynosi 40% wartości ? 7.809,93 CHF netto, co stanowi 23.234,54zł netto,
miesięczna opłata leasingowa wynosi ? 433,08 CHF netto, co stanowi 1.209,85zł netto,
uzgodniona wartość końcowa wynosi ? 3.213,43 CHF netto, co stanowi 8.977,04 zł. netto.

Zdaniem podatnika w przypadku jeżeli w umowie leasingu została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, to cenę tę można potraktować jako czynsz leasingowy i ująć w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Stosownie do treści art. 23 b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm) opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 , jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie z treścią art. 23a pkt 4 lit a) przez normatywny okres amortyzacji rozumie się w odniesieniu do środków trwałych okres, w którym odpisy amortyzacyjne, wynikające z zastosowania stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych, zrównują się z wartością początkową środków trwałych.

Wg wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych stawka amortyzacyjna dla samochodu ciężarowego wynosi 20%, a tym samym 40% normatywnego okresu amortyzacji wynosi 24 miesiące.

W myśl art. 23 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu, o której mowa w art. 23 b ust. 1 , finansujący przenosi na korzystającego własność środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych , będących przedmiotem tej umowy:

  1. przychodem ze sprzedaży środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży; jeżeli jednak cena ta jest niższa od hipotetycznej wartości netto środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej według zasad określonych w art. 19,
  2. kosztem uzyskania przychodów przy ustaleniu dochodu ze sprzedaży jest rzeczywista wartość netto.

Pojęcie hipotetycznej wartości netto zostało zdefiniowane w treści art. 23 a pkt 6a cyt. ustawy, zgodnie z którym jest to wartość początkowa określona zgodnie z art. 22g pomniejszona o odpisy amortyzacyjne obliczone według zasad określonych w art. 22k ust. 1 z uwzględnieniem współczynnika 3 ? w odniesieniu do środków trwałych.

Ponad to z treści art. 23 j ust. 1 cyt. ustawy wynika, iż jeżeli w umowie leasingu została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, cenę tę uwzględnia się w sumie opłat, o których mowa w art. 23b ust. 1 pkt 2 i art. 23f ust. 1 pkt. 2.

Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wskazać należy , iż z treści umowy wynika, że spełnia ona warunki wymienione w art. 23 b cyt. ustawy. Ustalone w umowie opłaty, bez podatku od towarów i usług wynoszą 61.248,03zł. netto ( 1.209,85zł * 24 m-ce = 29.036,40 + 23.234,54 + 8.977,04). Wartość ta przewyższa wartość ofertową przedmiotu leasingu określoną w kwocie 56.106,56zł., a zatem opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tyt. używania przedmiotu leasingu stanowią koszt uzyskania przychodów, czyli cena będzie uwzględniona w sumie opłat.

Biorąc pod uwagę powyższe uznano stanowisko przedstawione przez stronę za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj