Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/034/415/2/2006
z 17 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/034/415/2/2006
Data
2006.01.17



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
osoba nie będąca pracownikiem
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Podatnik występuje z zapytaniem odnośnie sposobu opodatkowania dochodów z umów o dzieło.


W dniu 16.11.2005r.Podatnik złożył w tutejszym Urzędzie pisemne zapytanie dotyczące możliwości podjęcia pracy jako instruktor nauki jazdy w ramach umowy o dzieło oraz wysokości należnego podatku dochodowego od dochodów uzyskanych z tego tytułu. We wniosku Podatnik nie przedstawił w sposób wyczerpujący stanu faktycznego, nie przedstawił własnego stanowiska w sprawie, nie wniósł też należnej opłaty skarbowej. W związku z powyższym, pismem z dnia 23.11.2005r. wezwano Podatnika do uzupełnienia braków. W dniu 30.11.2005r. wpłynęło uzupełnienie wniosku. Zgodnie z opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Podatnika zamierza on rozpocząć pracę na podstawie umowy o dzieło, jako instruktor nauki jazdy. Pracę będzie wykonywał na rzecz podmiotu gospodarczego prowadzącego działalność gospodarczą. Podatnik nie zamierza podejmować prowadzenia działalności gospodarczej. W sprawie tej Podatnik zwracał się również do ZUS i otrzymał informację, że to strony decydują o rodzaju nawiązanego stosunku prawnego. Wg. Podatnika zawarcia takiej umowy nie neguje kodeks pracy.Przedstawiając swoje stanowisko Podatnik stwierdza, że podatek dochodowy w wysokości 19% uzyskanego dochodu winien odprowadzić płatnik zgodnie z art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza co następuje:
    W ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU Nr 14 z 2000r. poz. 176 z późń. zm.), w art. 10 ustawodawca wymienił źródła przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wśród innych źródeł w ust.1 pkt 2 w/w art. 10 ustawy wymieniono działalność wykonywaną osobiście. Zgodnie z treścią art. 13 pkt 8 w/cyt. ustawy za przychód z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło uzyskiwanych wyłącznie od:
  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej mniemającej osobowości prawnej,
  2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora-jeżeli podatnik wykonuje te czynności wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością.

Płatnicy – osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którzy dokonują wypłaty należności osobom fizycznym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu z tytułu działalności wykonywanej osobiście, obowiązani są pobierać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów (wyliczone w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne potrącone przez płatnika w danym miesiącu) oraz pomniejszonej o potrącone w danym miesiącu przez płatnika składki na ubezpieczenie społeczne ( art. 41 ust. 1 ustawy o podatku doch. od osób fiz.). Tak wyliczoną zaliczkę na podatek dochodowy pomniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, z tym że kwota ta nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy płatnicy zgodnie z art. 42 ust. 1 w/cyt. ustawy obowiązani są odprowadzić do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczkę na rachunek urzędu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania płatnika, lub jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną wg miejsca siedziby lub miejsca prowadzenia działalności przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-4). W myśl przepisu art.42 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy wypłacający należności, o których mowa powyżej obowiązani są przekazać do ostatniego dnia lutego, roku następnego po roku, w którym wypłacono należności podatnikowi oraz do urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika, informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-8B).

Informujemy ponadto, iż po zakończonym roku podatkowym, na mocy art. 45 ust. 1 w/cyt. ustawy podatnicy obowiązani są składać do dnia 30 kwietnia roku następnego zeznania podatkowe wykazując wszystkie uzyskane dochody podlegające opodatkowaniu.

Zatem, biorąc za podstawę przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w przypadku zawarcia przez Podatnika umowy z podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą na wykonanie określonego dzieła, dokonując wypłaty wynagrodzenia za wykonane dzieło zlecający, jako płatnik obowiązany jest naliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconej kwoty w sposób opisany powyżej.
Wobec powyższego stanowisko przedstawione w zapytaniu, w przedmiotowej sprawie należy uznać za prawidłowe ponieważ jest zgodne z obowiązującymi w chwili złożenia wniosku przepisami prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj