Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/443-8/05/KH/51326
z 19 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/443-8/05/KH/51326
Data
2005.07.19



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
obliczenie podatku
służebność


Pytanie podatnika
Czy od ustanowienia przez dwie spółki wzajemnie służebności, strony powinny wystawić sobie faktury oraz czy na podstawie fakturywystawionej przez jedną Spółkę drugiej Spółce można odliczyć podatek VAT?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony nr GK/26/2005 z dnia 17.05.2005 r. (doręczonego do tut. Urzędu w dniu 18.05.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny: Na podstawie aktu notarialnego z dnia05.05.2005 r. Spółka A zakupiła nieruchomości od Spółki B (zbywcy). W tym też dokumencieSpółka A (Wnioskodawca) ustanowiła nieodpłatną i nieograniczoną w czasie służebnośćinfrastruktury zakładowej oraz swobodnego wejścia na teren zakupionej nieruchomości i ustanowiłasłużebność polegającą na prawie użytkowania pomieszczeń schronu znajdującego się wpodpiwniczeniu kupionego budynku na rzecz spółki B - zbywcy. W zamian za to Spółka Bustanowiła nieodpłatną służebność przechodu i przejazdu przez działki będące jej własnością narzecz Spółki A (Wnioskodawcy).

Powyższe wzajemne służebności zostały wycenione na podstawie ww. aktu notarialnego na kwotębrutto 14.640,00 zł każda, w tym podatek VAT 2.640,00 zł.

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest ustalenie, czy od powyższych służebności strony(Spółka A i B) powinny wystawić sobie wzajemnie faktury oraz czy na podstawie fakturywystawionej przez Spółkę B, Spółka A może odliczyć podatek w niej wykazany.

W ocenie Podatnika na podstawie art. 8 ust. 1-2 ustawy o podatku od towarów i usług należywystawić fakturę dokumentującą powyższą służebność i ma on też prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktury otrzymanej od Spółki B.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego informuje:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług pod pojęciem świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji.

W opisanej sytuacji nastąpiła czynność polegająca na zamianie usługi (tolerowanie czynności w postaci ustanowienia służebności) na usługę. Należy stwierdzić, że zamienny charakter usług determinuje ich odpłatność, co oznacza, że usługa ta, objęta regulacją art. 8 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W przypadku zamiany występuje wynagrodzenie, którym jest otrzymanie innej rzeczy lub świadczenie usług. Oznacza to, iż w powyższym przypadku wynagrodzenie nie ma formy pieniężnej lecz jest określone w naturze.

Przepisy ustawy nie wprowadzają zakazu odliczenia podatku z tytułu nabycia tego typu usługi. Tak więc jeżeli dochowany jest warunek wynikający z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (istnienie związku wydatku z czynnościami opodatkowanymi) nie występuje przeszkoda prawna do skorzystania z tego prawa, przy założeniu, że świadczący usługę podmiot jest czynnym podatnikiem VAT.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie - w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj