Interpretacja Izby Skarbowej w Kielcach
PP1-443-242/05
z 6 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443-242/05
Data
2006.02.06



Autor
Izba Skarbowa w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
istotne warunki zamówienia
przetarg


Pytanie podatnika
Jaką należy zastosować stawkę podatku VAT na usługi polegające na udostępnianiu specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego podmiotom przystępującym do przetargu ?


Na podstawie art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Starachowicach z dnia 30.11.2005 r., znak: PP/4409-11-52/05 w zakresie interpretacji przepisów prawa podatkowego dla Urzędu Miejskiego w Starachowicach dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT usług polegających na udostępnianiu specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego podmiotom przystępującym do przetargu.

Wnioskiem z dnia 21.11.2005 r., znak: FN III. 3327/16/05 Urząd Miejski zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Starachowicach o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zagadnienia opodatkowania podatkiem VAT usług polegających na udostępnianiu specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego podmiotom przystępującym do przetargu. Strona przedstawiła własne stanowisko dotyczące w/w zagadnienia. Zdaniem wnioskującego usługi te mieszczą się w zakresie grupowania PKW i U 75.11.11-00.20 „Usługi ustawodawcze i wykonawcze terenowych organów administracji publicznej” i w związku z tym są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT.

W dniu 30.11.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach wydał postanowienie, znak: PP/4409-11-52/05 w którym stwierdził, iż przedstawione przez Stronę we wniosku stanowisko jest prawidłowe. Organ podatkowy powołał się przy tym na przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie, z którym zwalnia się od podatku VAT usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, iż postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Starachowicach z dnia 30.11.2005 r., znak: PP/4409-11-52/05 zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa, tj. art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT i dlatego na podstawie art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, zmienia go niniejszą decyzją.

Zaklasyfikowanie przez organy statystyczne czynności wykonywanych zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, do grupy PKWiU 75.11.11-00.20 - „Usługi ustawodawcze i wykonawcze (...)”, nie przesądza o zwolnieniu czynności odpłatnego przekazywania specyfikacji istotnych warunków zamówienia od podatku od towarów i usług. Bowiem, pomimo, iż na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione od podatku VAT są usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy, to z zapisu dokonanego w poz. 6 załącznika wynika, że zwolnione dotyczy wyłącznie usług w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (PKWiU ex 75 tj. usługi w zakresie administracji publicznej, obrony narodowej, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych - wyłącznie usługi w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych).

W praktyce zwolnienie obejmuje usługi sklasyfikowane - wg PKWiU wprowadzonej w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264, ze zm.) - w grupowaniu 75.3 „Usługi w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń społecznych”.

A zatem, biorąc pod uwagę powyższe, usługi udostępniania specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W przypadku usług udostępniania specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego może również mieć zastosowanie przepis art. 15 ust. 6 w/w ustawy z dnia 11.03.2004 r., zgodnie, z którym nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji, których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zatem, w przypadku, gdy organizatorem przetargu będzie urząd obsługujący organ władzy publicznej np. urząd gminy, który ogłasza przetarg w związku z realizacją zadań statutowych wówczas znajdzie zastosowanie wyżej cytowany art. 15 ust. 6 ustawy, wyłączający organy władzy publicznej z zakresu działania ustawy o podatku VAT.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj