Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/412/14/06
z 20 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/412/14/06
Data
2006.01.20



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Delegacja ustawowa


Słowa kluczowe
deklaracje
pełnomocnictwo
podpis


Pytanie podatnika
Na podstawie art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa zwracam się z zapytaniem czy Biuro Rachunkowe lub upoważniony pracownik Biura Rachunkowego prowadzącego moją księgowość na podstawie właściwej umowy i wystawionego przeze mnie, szczególnego pełnomocnictwa do do podpisywania miesięcznych deklaracji podatkowych PIT-5 będzie mógł w moim imieniu podpisywać w/w deklaracje.
Moim zdaniem: pełnomocnictwo, o którym mowa w niniejszym piśmie uprawnia Biuro Rachunkowe lub upoważnionego pracownika do podpisywania w moim imieniu w/w deklaracji.


W dniu 09.12.2005 r. zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii podpisywania przez biuro rachunkowe lub upoważnionego pracownika biura rachunkowego prowadzącego dokumentację podatkową Pani firmy do podpisywania w Pani imieniu deklaracji PIT -5.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego i przedłożonych dokumentów wynika, iż prowadzenie dokumentacji podatkowej zleciła Pani biuru rachunkowemu oraz, że zamierza Pani udzielić biuru rachunkowemu lub pracownikowi tego biura szczególnego pełnomocnictwa do podpisywania w/w deklaracji. Stoi bowiem Pani na stanowisku, iż pełnomocnictwo takie uprawnia zarówno biuro rachunkowe jak i upoważnionego pracownika do podpisywania w/w deklaracji. Wzór pełnomocnictwa dla biura rachunkowego dołączyła Pani do wniosku.

Zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy, m.in. prowadzący działalność gospodarczą, w terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku. W myśl art. 45b pkt 1 w/w ustawy Minister Finansów określi, w drodze rozporządzenia, wzory w/w deklaracji - wraz z objaśnieniami co do sposobu ich wypełniania, terminu i miejsca składania.

Obowiązujący wzór deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy (PIT-5), o której mowa w art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2005 roku Nr 257 poz. 2155). Zgodnie z obowiązującym aktualnie wzorem deklaracja PIT-5 w części O zawiera poz. 150 - podpis podatnika.

Udzielenie upoważnienia do podpisywania deklaracji PIT-5 stanowi rodzaj szczególnego pełnomocnictwa.

Zgodnie z art. 137 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
Z treści powyższego przepisu wynika, że pełnomocnikiem nie może być Biuro Rachunkowe, które może być prowadzone w różnych formach organizacyjnych (np.: spółka cywilna). Natomiast może nim być właściciel biura bądź jego pracownik. Powyższe winno być jednoznacznie określone w udzielonym pełnomocnictwie.

Należy pamiętać, iż treść udzielonego pełnomocnictwa podlega interpretacji z punktu widzenia osoby trzeciej. Dlatego udzielając pełnomocnictwa należy dokonać go tak, aby osoby trzecie mogły bez żadnych wątpliwości określić, do podjęcia jakich czynności w imieniu mocodawcy pełnomocnik jest upoważniony.

Informuje się, że w myśl art. 14a § 2 cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Panią stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj