Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krapkowicach
EP/406-1/06
z 31 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EP/406-1/06
Data
2006.01.31



Autor
Urząd Skarbowy w Krapkowicach


Temat
Ewidencja i identyfikacja podatników --> Postępowanie w sprawie nadania NIP --> Aktualizacja danych

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
aport
działalność na imię obojga małżonków
nabycie prawa
podatek dochodowy
podatek od towarów i usług
przekształcanie
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Czy przekształcenie działalności gospodarczej prowadzonej na obojga małżonków w spółkę cywilna spowoduje: obowiązek złożenia wniosku o nadanie numer NIP dla spółki oraz zgłoszeń aktualizacyjnych, obowiązek likwidacji dotychczasowej firmy prowadzonej na imię i nazwisko obojga małżonków, wstąpienie we wszelkie przewidziane w przepisach prawa i obowiązki przekształconej działalności gospodarczej w spółkę cywilną?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art.14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r., Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach, w złożonym w dniu 01.12 2005 wniosku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznaje za prawidłowe stanowisko w części dotyczącej złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego, zgłoszeń aktualizacyjnych oraz wstąpienia we wszelkie przewidziane w przepisach prawa i obowiązki przekształconej działalności gospodarczej w spółkę cywilną, natomiast uznaje za nieprawidłowe stanowisko, iż nie będzie konieczne dokonanie likwidacji dotychczasowej firmy prowadzonej na imię i nazwisko obojga małżonków.

UZASADNIENIE

Jak stanowi art. 14a par.1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed Sądem Administracyjnym.

W myśl art. 14a par. 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par. 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 01.12.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krapkowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanowiska wynika, że prowadzona działalność na "imię i nazwisko obojga małżonków" zostanie przekształcona w spółkę cywilną.

Z wniosku dalej wynika, iż małżonkowie po uzyskaniu wpisów do ewidencji działalności gospodarczej, spiszą umowę spółki cywilnej, złożą wniosek o nadanie numeru REGON, wystąpią o nadanie numeru identyfikacji podatkowej NIP, złożą zgłoszenie rejestracyjne VAT-R i VAT-UE, przed dokonaniem likwidacji dotychczasowej firmy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach po przeanalizowaniu stanu faktycznego wyjaśnia :

Spółka cywilna jest jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej. Warunkiem jej funkcjonowania jest uzyskanie statusu przedsiębiorcy przez każdego ze wspólników ( uzyskanie odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej) oraz zawarciem zgodnie z kodeksem cywilnym umowy spółki cywilnej. Wobec spełnienia w/w warunków spółka, aby uzyskała prawo do prowadzenia działalności zobowiązana jest do zgłoszenia tego faktu do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zgodnie z rozporządzeniem Min. Fin. z dnia 13.12.2005, Dz.U. z 2005r. Nr. 254 poz. 2132, określającego wzory zgłoszeń identyfikacyjnych) aktualizacyjnych, spółka cywilna zobowiązana jest do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-2 do którego zgodnie z art. 5 ust. 4b ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004r. Nr. 269 poz. 2681), dołącza uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających dane objęte zgłoszeniem : wpisy do ewidencji działalności gospodarczej wspólników, umowy spółki cywilnej, dokumentu potwierdzającego uprawnienia do korzystania z lokalu lub nieruchomości, w którym znajduje się siedziba, zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON.

Przeniesienie całego majątku z dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej na imię obojga małżonków do nowo powstałej spółki cywilnej, założonej przez tych samych małżonków powoduje możliwość zastosowania przepisów ustaw podatkowych traktujących o następstwach prawno podatkowych dotyczących przekształcenia działalności gospodarczej.

W myśl przepisu art.93a par.1 ustawy Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. D.U. Z 2005r. Nr.8 poz.60 ze zm), osoba prawna powstała w wyniku :

  • przekształcenia innej osoby prawnej,
  • przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej spółki. Zgodnie z art. 93a par.2 pkt 2 cyt. ustawy przepis powyższy dotyczy spółki nie mającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Zawarcie przez małżonków umowy spółki cywilnej i wniesienie do niej przedsiębiorstwa spowoduje, że nowo powstała spółka wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconego podmiotu. Zawiązanie spółki cywilnej spowoduje także - zgodnie z art.15 ust.1 i ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r ( Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm. ) - obowiązek rejestracji nowego podmiotu, który stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług, jak również likwidacji dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej, a więc wypełnienia obowiązków zawartych w art. 14 ustawy o VAT.

Art. 14 ust. 1 pkt.2 ustawy o podatku od towarów i usług, stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust.6, do zgłoszenia zaprzestania działalności gospodarczej naczelnikowi urzędu skarbowego.

Przepis art. 14 ust. 1 ustawy o VAT nie będzie miał jednak zastosowania w sytuacji gdy przed zawiadomieniem właściwego organu podatkowego o zaprzestaniu wykonywania dotychczasowej działalności osoba fizyczna wniesie aportem swoje przedsiębiorstwo do tworzonej spółki cywilnej i dopiero po tym fakcie zlikwiduje dotychczasową działalność. Wówczas czynność wniesienia aportu do spółki cywilnej nie wywrze skutków podatkowych po stronie podatku należnego w podatku od towarów i usług, jednak nie zwalnia podatnika od obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu ( nawet, gdy spis z natury wyniesie "zero") i zawiadomienia o tym właściwego organu podatkowego w terminie 7 dni od jego sporządzenia.

Art. 24 ust.3 pkt.1 i 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych w zdaniu drugim stanowi, iż nie ustala się dochodu z pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej towarów handlowych, materiałów ( surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi, jeżeli :

  • w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy.
  • (....)
  • osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem.

Dochodem do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jaki wystąpi w momencie likwidacji działalności gospodarczej osoby fizycznej z zamiarem wniesienia likwidowanego przedsiębiorstwa w formie wkładu do spółki cywilnej, będzie dochód uzyskany do dania zakończenia działalności gospodarczej.

Przekształcenie działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków w spółkę cywilną tych samych małżonków, spowoduje również konieczność dokonania aktualizacji wcześniej podanych danych ewidencyjnych. Osoby, nie prowadzące samodzielnie działalności gospodarczej, wspólnicy spółek cywilnych, jawnych, komandytowych zobowiązane są do złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-3. W Państwa przypadku, w zgłoszeniu aktualizacyjnym powinna być uwzględniona data zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej na imię obojga małżonków.

Powyższe postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia - ewentualna zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krapkowicach, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj