Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-443-159/05/DC
z 1 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-443-159/05/DC
Data
2006.02.01



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
nieruchomości
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy ma obowiązek opłacenia jakiegokolwiek podatku w związku z nabyciem nieruchomości na zasadzie przysądzenia, gdzie ceną nabycia było rozliczenie wierzytelności powstałej w wyniku prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej?Czy obowiązek podatkowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, powstanie dopiero wtedy, gdy sprzedam tą nieruchomość? Nadmieniam, iż nieruchomość powiększy majątek w firmie.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione, we wniosku z dnia 29.11.2005 r. (data wpływu do urzędu skarbowego 30.11.2005 r.), o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie handlu. W roku 2005 została przysądzona Podatnikowi nieruchomość opisana jako działka zabudowana budynkiem mieszkalnym parterowym i budynkiem gospodarczym, pobudowanymi w latach pięćdziesiątych. Nieruchomość nabyta została w drodze licytacji, do ceny nabycia w/w nieruchomości zaliczona została przysługująca Podatnikowi wierzytelność.

Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Podatnika nieruchomość nabyta w drodze egzekucji, obecnie korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, zgodnie z obowiązującą ustawą w myśl art. 43 ust. 1 pkt 2, gdyż spełnia warunki jako towar używany.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:�Art. 5 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą. Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1 ustawy. Jako towar należy rozumieć w myśl art. 2 pkt 6 ustawy - rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także gruntów.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega zatem czynność sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Nabycie nieruchomości nie stanowi przedmiotu opodatkowania w myśl art. 5 ust. 1 ustawy, a zatem z tego tytułu nie będzie Pan podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż budynki budowane były w latach pięćdziesiątych. Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane rozumie się : budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Reasumując, jeżeli przedmiotowa nieruchomość spełnia warunki jako towar używany (tak wynika z przedstawionego przez Pana własnego stanowiska) to dostawa nieruchomości korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj