Interpretacja Wójta Gminy Żołynia
L.dz.0550/1/05
z 20 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
L.dz.0550/1/05
Data
2005.04.20



Autor
Wójt Gminy Żołynia


Temat
Podatek rolny --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania

Podatek rolny --> Przepisy ogólne --> Definicje


Słowa kluczowe
działalność pozarolnicza
działalność rolnicza
ewidencja gruntów
pozarolnicza działalność gospodarcza
prowadzenie działalności gospodarczej
użytki rolne


Pytanie podatnika
Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości gruntowych sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, przedmiotem jego działalności są m.in. uprawy rolne, warzywnictwo i ogrodnictwo, a nieruchomości - jakkolwiek zakupione przez niego z takim zamiarem - nie zostały dotąd na działalność rolniczą, ani inną gospodarczą, zajęte, a obecny ich stan to tereny zakrzewione i ugory. Czy grunty te podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym, jeżeli przedmiot jego działalności obejmuje także - wymienione wyżej - uprawy rolne, warzywnictwo i ogrodnictwo?


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 14b § 7 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku M. sp. z o.o. z siedzibą w L. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 15.11.1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.), udzielam następującej interpretacji:

Grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych będące własnością osoby prawnej - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym, jeżeli nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Interpretacji dokonano na podstawie następującego, opisanego we wniosku, stanu faktycznego. Spółka z o.o. M., zwana dalej wnioskodawcą, posiada osobowość prawną w konsekwencji zarejestrowania jej, we właściwym trybie, w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości gruntowych oznaczonych jako działki nr 929/2 i 975/1 sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne. Wnioskodawca podaje również, iż przedmiotem jego działalności są - między innymi - uprawy rolne, warzywnictwo i ogrodnictwo, co wynika z, załączonego do wniosku, odpisu pełnego z Rejestru Przedsiębiorców KRS, a także i to, że wymienione działki - jakkolwiek zakupione przez niego z takim zamiarem - nie zostały dotąd na działalność rolniczą, ani inną gospodarczą, zajęte, a obecny ich stan to tereny zakrzewione i ugory. W świetle tak ukształtowanego stanu faktycznego wnioskodawca zadaje pytanie: czy grunty te, będące jego własnością, podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym, jeżeli przedmiot jego działalności obejmuje także - wymienione wyżej - uprawy rolne, warzywnictwo i ogrodnictwo.

Stwierdzić należy, co następuje:

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 15.11.1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Cytowany przepis stanowi zatem zasadę, wedle której wymienione w nim grunty podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym, z wyjątkiem wszakże sytuacji, gdy są one - w całości lub w części - zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej i to działalności innej niż - zdefiniowana w art. 2 ust. 2 powołanej ustawy - działalność rolnicza. Przy czym pod pojęciem zajęcia tych gruntów należy rozumieć stan faktyczny oznaczający rzeczywiste (nie potencjalne) ich wykorzystywanie, a nie wyłącznie związanie z prowadzeniem działalności gospodarczej zdefiniowane - dla potrzeb opodatkowania podatkiem od nieruchomości - w art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.).

Zasadę powyższą potwierdza też przepis art. 2 ust. 2, powołanej ostatnio, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w brzmieniu: "Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy, z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej." O opodatkowaniu podatkiem rolnym gruntów będących własnością przedsiębiorcy przesądza zatem łączne wystąpienie dwóch przesłanek:

  1. sklasyfikowanie tych gruntów w ewidencji gruntów i budynków jako użytków rolnych oraz
  2. przesłanki negatywnej w postaci ich niezajęcia na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Nie przesądza natomiast o tym opodatkowaniu przedmiot działalności gospodarczej przedsiębiorcy chociażby obejmował - oprócz innych rodzajów działalności - także działalność ściśle rolniczą w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku rolnym. Oznacza to, że zajęcie przedmiotowych gruntów na działalność gospodarczą inną niż działalność rolnicza - także przy wyłącznie rolniczym, uwidocznionym w Rejestrze Przedsiębiorców, przedmiocie działalności przedsiębiorcy - skutkować będzie opodatkowaniem tych gruntów podatkiem od nieruchomości a nie rolnym. Tak też należy rozumieć brzmienie cytowanego art. 1 ustawy o podatku rolnym. Zajęcie wymienionych w nim gruntów na prowadzenie działalności (gospodarczej) rolniczej nie pozbawia ich - na zasadzie wyjątku - przymiotu gruntów podlegających opodatkowaniu podatkiem rolnym. Przy czym, co raz jeszcze należy podkreślić, chodzi o zajęcie tych gruntów w znaczeniu wyżej podanym, a nie o ich związanie z prowadzeniem działalności gospodarczej zdefiniowane w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

Skoro zatem przedmiotowe grunty wnioskodawcy są sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne i jednocześnie nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza należało udzielić takiej interpretacji, jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj