Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kartuzach
DF/415-30/05/MT
z 22 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-30/05/MT
Data
2005.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Kartuzach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
ulga uczniowska
wyszkolenie uczniów


Pytanie podatnika
Czy szkolenie uczniów w zakładzie przejętym po ojcu, którzy odbywają przygotowanie zawodowe w zakładzie ojca, będzie uprawniało podatniczkę do ulgi uczniowskiej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pani (...) złożonego 11.05.2005r., uzupełnionego 18.05.2005r. i 23.05.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej ulgi w podatku dochodowym za wyszkolenie ucznia,

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Pismem złożonym dnia 11.05.2005r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kartuzach o pisemne wyjaśnienie, czy z tytułu dalszego szkolenia uczniów w zakładzie (obejmującym warsztat samochodowy i sklep) przejętym po ojcu, którzy obecnie odbywają przygotowanie zawodowe w zakładzie ojca, będzie Pani przysługiwała ulga uczniowska.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego i przedłożonych dokumentów wynika, że Pani ojciec szkoli obecnie sześciu uczniów w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych. Z jednym z nich umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego została zawarta w 2002r., z dwoma - w 2003r., a z trzema - w 2004r. Pani ma przejąć po ojcu prowadzenie warsztatu, w tym również kontynuować szkolenie uczniów po zawarciu z nimi stosownych umów. Posiada Pani tytuł mistrza w zawodzie handlowiec, a Pani mąż jest mistrzem w zawodzie mechanik samochodowy. Oboje Państwo legitymujecie się uprawnieniami pedagogicznymi do szkolenia uczniów.

We wniosku wyrażono opinię, iż ulga uczniowska będzie przysługiwała, ponieważ nie zaprzestaje Pani pracy w zakładzie i będzie kontynuować szkolenie uczniów. Nadmieniono również, że pracuje Pani z ojcem od 1992r. jako sprzedawca w jego sklepie, zastępowała Pani często ojca w warsztacie, dostarczała towar, części itp.

Przepisem art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) uchylono art. 27c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), który przed 1 stycznia 2004r. określał zasady przyznawania i korzystania z ulg uczniowskich. Jednak na podstawie przepisów art. 13 ust. 2 ustawy zmieniającej podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2004r. zawarli z uczniami lub szkołami właściwe umowy, o których mowa w art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004r., oraz rozpoczęli praktyczną naukę zawodu lub szkolenie w celu przygotowania zawodowego nie później niż w roku szkolnym 2003/2004, nabywają prawo do ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003r. w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r.

Podobnie przepisem art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202, poz. 1958 z późn. zm.) uchylono art. 53 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), który regulował zasady przyznawania ulgi z tytułu szkolenia uczniów, polegającej na obniżeniu zryczałtowanego podatku dochodowego, i zasady korzystania z niej. W art. 4 ust. 2 ustawy zmieniającej zapisano jednak, iż podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2004 r. zawarli z uczniami lub szkołami właściwe umowy, o których mowa w art. 53 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., oraz rozpoczęli praktyczną naukę zawodu lub szkolenie w celu przygotowania zawodowego nie później niż w roku szkolnym 2003/2004, nabywają prawo do ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003 r., w zakresie i na zasadach określonych w art. 53 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r.

Z opisanej sytuacji wynika, że po przejęciu zakładu od ojca zawrze Pani z uczniami nowe umowy. Umowy te będą zawarte po 1 stycznia 2004r, zatem - niezależnie od wybranej przez Panią formy opodatkowania dochodów (przychodów) z pozarolniczej działalności gospodarczej - nie będą mogły być przyznane Pani ulgi uczniowskie, bowiem wśród ulg i zwolnień zlikwidowanych od 1 stycznia 2004r. jest także ulga uczniowska. Nie ma również możliwości korzystania przez Panią z ulg uczniowskich, które przyznano Pani ojcu. Ulga uczniowska jest prawem podmiotowym, przyznanym konkretnemu podatnikowi i tylko on może obniżać o nią podatek dochodowy.

Nadmienia się również, iż na podstawie art. 70b ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) w związku z art. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz. U. nr 145, poz. 1532) pracodawcom, którzy po dniu 31 grudnia 2003 r. zawarli z młodocianymi pracownikami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia. Zasady przyznawania tego dofinansowania zostały określone w art. 70b ustawy o systemie oświaty. Dofinansowanie przyznaje wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika, w drodze decyzji, po stwierdzeniu spełnienia warunków jego przyznania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj