Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PP/443-92/05
z 13 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-92/05
Data
2005.10.13



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
miejsce wykonywania czynności
rejestracja


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje gdzie nalezy opodatkować świadczone na terenie Francji usługi elektryczne.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zmianami), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wykonywania usług elektrycznych na terenie Francji

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Prowadzi Pan działalność polegającą na wykonywaniu usług elektrycznych związanych z montażem szaf sterowniczych (układanie instalacji elektrycznych, montaż przekaźników, zabezpieczeń, sygnalizacji świetlnej itp.). Szafy te składane są w budynkach biurowca i służą one do sterowania urządzeniami wykorzystywanymi przy przesyłce paliw płynnych i gazowych. Usługi powyższe wykonywane są wyłącznie we Francji na rzecz francuskiego podatnika z powierzonego materiału przez zleceniodawcę.

Pytanie:

Czy w związku z tym, iż miejscem świadczenia usług jest tylko i wyłącznie Francja, a nabywcą podatnik francuski , czy usługi te podlegają podatkowi VAT, czy wykonując powyższe usługi powinienem zarejestrować się jako podatnik VAT, bądź jako VAT UE?

Stanowisko podatnika

Ze względu na fakt, że miejscem świadczenia usług jest tylko i wyłącznie Francja usługi te nie podlegają podatkowi VAT, nie jestem zobowiązany do zarejestrowania się jako podatnik VAT.

Ocena prawna:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) , podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 w/w ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28.

Jedną z kategorii usług, w stosunku do których nie stosuje się powyższej zasady są usługi związane z nieruchomościami. W myśl postanowień art. 27 ust. 2 pkt 1 miejscem świadczenia tych usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Skoro więc miejscem świadczenia usługi w myśl art. 27 ust. 2 pkt 1 będzie kraj położenia nieruchomości, a ustawa o podatku od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 co do zakresu opodatkowania obejmuje jedynie ,,odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju to zdarzenia gospodarcze mające miejsce poza terenem kraju nie będą opodatkowane polskim podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 w/w ustawy podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Podatnikami podatku od towarów i usług- zgodnie z regulacją zawartą w przepisie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2 tego przepisu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W związku z powyższym wykonując usługi wyłącznie we Francji nie ma Pan obowiązku rejestracji w podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotwego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. W myśl ust. 3 ww. artykułu, przepis ust. 1 stosuje się również do podatników nabywających usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7.

W Pana sytuacji, nie dokonuje Pan wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ani nie nabywa Pan usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4 , 6 i 7, więc nie ma Pan obowiązku rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Opodatkowanie usług związanych z nieruchomościami na terenie Francji będzie zależało od statusu podatkowego nabywcy w kraju członkowskim. Jeśli będzie nim podatnik od wartości dodanej to on przejmie na siebie obowiązek rozliczenia podatku na zasadzie samoopodatkowania w kraju położenia nieruchomości. Jeśli nabywcą usługi nie będzie podatnik od wartości dodanej to polski podatnik będzie musiał dokonać rejestracji w kraju położenia nieruchomości i sam rozliczyć podatek należny od świadczonej usługi. W przypadku rejestracji w kraju członkowskim należy stosować przepisy obowiązujące w kraju rejestracji.

Wobec powyższego Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, że stanowisko Pana odnośnie braku obowiązku rejestracji w podatku od towarów i usług oraz braku obowiązku w podatku od towarów i usług przedstawionych w piśmie z dnia 24.08.2005 roku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj