Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dzierżoniowie
PDI/415/1/10/05
z 2 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415/1/10/05
Data
2005.09.02



Autor
Urząd Skarbowy w Dzierżoniowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
amortyzacja
wartość początkowa środków trwałych
wycena nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy ustalenie wartości początkowej nieruchomości-lokalu mieszkalnego otrzymanego w drodze darowizny na podstawie operatu szacunkowego nieruchomości jest prawidłowe?


Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż od 01.05.2005 r. wynajmuje lokal mieszkalny we Wrocławiu, którego jest właścicielem na podstawie aktu notarialnego sporządzonego w dniu 10.03.1992 r. Wymieniony lokal otrzymany w drodze darowizny został wydany podatniczce, zgodnie z zawartą w akcie klauzulą, w dniu śmierci darczyńcy, t.j. 09.11.2003 r. W 2004 r. przeprowadzono generalny remont mieszkania, a maju 2005 r. podatniczka zleciła wykonanie operatu szacunkowego przedmiotowej nieruchomości i na podstawie wyceny wynikającej z niego ustaliła wartość początkową środka trwałego, t.j. omawianego lokalu mieszkalnego.

Przyjęty do używania środek trwały należy wycenić, t.j. ustalić jego wartość początkową, która będzie podstawą naliczania odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych. Zgodnie z przepisami art. 22g ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18 uważa się:

    1) w razie nabycia w drodze kupna – cenę ich nabycia,
    2) w razie częściowo odpłatnego nabycia – cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu, określonego w art. 11 ust. 2b,
    3) w razie wytworzenia we własnym zakresie – koszt wytworzenia,
    4) w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub inny nieodpłatny sposób – wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości,
    5) w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Cena nabycia lub wartość rynkowa z dnia nabycia jest wyznacznikiem wartości początkowej wówczas, gdy podatnik nabywa środek trwały, a więc przedmiot kompletny i zdatny do użytku. Natomiast w sytuacji, gdy nabycie środka trwałego następuje w znacznym odstępie czasu przed dniem założenia ewidencji, a jego doprowadzenie do stanu używalności połączone jest z nakładami zwiększającymi jego wartość, zachodzi sytuacja, że nie można ustalić wartości początkowej w sposób przewidziany w art. 22g ust. 1 cyt. ustawy. W sytuacji takiej, zgodnie z przepisami art. 22g ust. 8 tej ustawy, jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o którym mowa w art. 22n, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.

W przedstawionej sytuacji dopuszczalne jest ustalenie wartości początkowej środka trwałego, w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych, o których mowa w ust. 8, przez biegłego powołanego przez podatnika

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Podatnika w sprawie ustalenia wartości początkowej środka trwałego jest właściwe



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj