Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wyszkowie
1443PD/41/415/23/1/06
z 18 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1443PD/41/415/23/1/06
Data
2006.01.18



Autor
Urząd Skarbowy w Wyszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
płody rolne
przychody ewidencjonowane


Pytanie podatnika
W JAKI SPOSÓB PRAWIDŁOWO EWIDENCJONOWAĆ I DOKUMENTOWAĆ DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ - NAUKĘ JAZDY KONNEJ I REKREACJĘ ?


P O S T A N O W I E N I E Na podstawie art. 14a, art. 216 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 Ordynacja Podatkowa (tj. Dz U. z 2005r Nr 8 poz. 60 z pózn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.10.2005r. uzupełnionego w dn. 18.11.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej przychodów i kosztów, sposobu dokumentowania prowadzonej działalności gospodarczej - nauki jazdy konnej i rekreacji. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie: stwierdza, że stanowiska przedstawione we wniosku są prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I EPodatniczka prowadząca działalność gospodarczą obejmującą również naukę jazdy konnej i rekreację zwróciła się z zapytaniem w sprawie dokumentowania przychodów i kosztów tej działalności. Przedstawiła następujący stan faktyczny: posiada 3 konie własne i 4 użyczone nieodpłatnie, nie chce wprowadzać koni jako majątku firmy, natomiast korzysta z nich do uzyskania przychodu z jazd. Podatniczka prosi o informację w jaki sposób wpisywać koszty związane z wyżywieniem, utrzymaniem oraz leczeniem koni i w oparciu o jakie dokumenty, oraz w oparciu o jakie dokumenty wpisywać przychód z jazdy konnej. Zdaniem Podatniczki przychód z rekreacyjnej jazdy konnej winna wpisać do książki przychodów i rozchodów jako przychód w oparciu o fakturę, bądź dowód wewnętrzny, w którym wykaże wartość gotówki uzyskanej ze świadczenia usług, koszty utrzymania koni są kosztami prowadzenia działalności. Zakup paszy od rolników może być dokumentowany w oparciu o dowody wewnętrzne.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy z przytoczeniem przepisów prawa.Rozpatrując stanowisko podatniczki Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie stwierdza co następuje:Sposób dokumentowania zdarzeń gospodarczych zapewniający właściwe ustalenie dochodu, podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152 poz 1475 z pózn. zm.).Stosownie do §12 ust. 3 pkt 1 i 2 w/w rozporządzenia podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:1) Rachunki, dokumenty celne a także faktury sporządzone stosownie do przepisów ustawy z dn. 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 z pózn. zm.).2) Inne dowody wymienione w §13 i 14 stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem zawierające co najmniej: #61485; wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy;#61485; datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty;#61485; przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymieniony w jednostkach naturalnych;#61485; podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych;#61485; oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokumentami na jego podstawie.

Zgodnie z §19 zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W §14 w/w rozporządzenie przewiduje możliwość dokumentowania zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków) poprzez sporządzenie dokumentów zaopatrzonych w datę i podpisy osób, które dokonały wydatku. Są to tzw. dowody wewnętrzne, które przy zakupie winny określać nazwę towaru, ilość, cenę jednostkową i wartość a w innych wypadkach - przedmiot operacji gospodarczej i wysokość kosztu (wydatku).

W §14 ust. 2 rozporządzenia wymieniono enumeratywnie 9 przypadków zdarzeń gospodarczych, które mogą być udokumentowane przez wystawienie dowodów wewnętrznych. Wśród tych zdarzeń są wymienione przypadki dokumentowania dowodem wewnętrznym:� zakupu bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych nieprzerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt;� wartości produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli prowadzonej przez PodatniczkęWobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie stwierdza, że stanowisko Podatniczki przedstawione w piśmie z dn. 20.10.2005r. uzupełnione dnia 18.11.2005r. jest prawidłowe, gdyż przychód z działalności rekreacyjnej może być udokumentowany fakturą, bądź dowodem wewnętrznym zaś wydatki ponoszone na zakup płodów rolnych od rolników indywidualnych mogą być udokumentowane dowodami wewnętrznymi, pod warunkiem, że dowody te zawierają wszystkie niezbędne, opisane powyżej elementy i dotyczą zakupu tych towarów, które wymieniono w §14. Ponoszone wydatki są kosztami uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja Podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie wniesione do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia. Do zażalenia należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej w kwocie 5 zł do zażalenia i po 0,50 zł do każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj