Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/OPD/415-30/05/MR
z 19 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/OPD/415-30/05/MR
Data
2005.08.19



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność na imię obojga małżonków
zaprzestanie działalności


Pytanie podatnika
Czy w przypadku, gdy jeden z małżonków podjął w lipcu 2005r. decyzję o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej w ramach tzw. spółki małżeńskiej (na jednym wpisie), zaś drugi z małżonków będzie nadal kontynuował tę działalność w dotychczasowym zakresie (jako samodzielny przedsiębiorca) ? to sytuacja ta jest tożsama z likwidacją działalności gospodarczej i powstanie obowiązek ustalenia dochodu i zapłaty podatku?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2000r. Nr 8, poz 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego oraz ustalenia dochodu w związku z rezygnacją jednego z małżonków z kontynuowania działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Małżonkowie prowadzą wspólnie działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, bez formalnego zawiązania spółki cywilnej.

Z dniem 01.07.2005r jeden z małżonków podjął decyzję o zaprzestaniu dalszego prowadzenia działalności gospodarczej, natomiast jego współmałżonek będzie tą działalność kontynuował w niezmienionym zakresie i na bazie dotychczasowych środków.

Zdaniem Wnioskodawców zmiana działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków na działalność kontynuowaną przez jednego z nich nie jest tożsama z likwidacją działalności gospodarczej, a zatem nie wiąże się z koniecznością ustalenia dochodu na dzień zaprzestania wykonywania działalności przez jednego ze współmałżonków i zapłaty od tego dochodu podatku.

Zgodnie z wymogami ustawy z dnia 2 lipca 2004r., o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. nr 173, poz. 1808.), małżonkowie którzy dotąd prowadzili wspólnie działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, zobowiązani są do dokonania zmian wpisów do ewidencji działalności gospodarczej przez uzyskanie odrębnych wpisów na każdego z małżonka osobno. W związku z otrzymaniem odrębnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej, małżonkowie powinni podjąć decyzję:

  • o zawiązaniu formalnej spółki cywilne lub innej spółki osobowej ( jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej)
  • prowadzeniu działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) lub
  • prowadzeniu działalności gospodarczej przez jednego małżonka (współmałżonek byłby osobą współpracującą) lub prowadzeniu odrębnej działalności przez każdego z małżonków.

Z przedstawionego na wstępie stanu faktycznego wynika, że małżonkowie prowadzący wspólnie działalność gospodarczą na imię obojga małżonków nie dokonali zmian rejestracyjnych i od 01.01.2005 nadal prowadzili działalność gospodarczą w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej, na którym wpisani byli oboje. Z dniem 01.07.2005r., jeden z małżonków podjął decyzję o zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej, natomiast jego współmałżonek będzie nadal ją kontynuował w niezmienionym zakresie i na bazie dotychczasowego majątku.

W myśl art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1999r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., Nr 14, poz.176 z późn.zm.), zwanej dalej ustawą, w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi ? takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił ? w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim.

Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

  1. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
  2. nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
  3. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
  4. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Zgodnie z art.44 ust.4 ustawy, podatek od dochodu, o którym mowa w art. 24 ust.3 ustawy ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% tego dochodu. Podatek jest płatny w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc prowadzenia działalności. W tym przypadku podatnik jest zobowiązany dołączyć do deklaracji, o której mowa w ust.6, spis pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością gospodarczą w tym także dzieł sztuki, eksponatów muzealnych i aparatury audiowizualnej, jeżeli wydatki na ich nabycie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie będących środkami trwałymi, wycenionych według cen zakupu.

W świetle przytoczonych przepisów prawa, w wyniku zmiany działalności gospodarczej zarejestrowanej na imię obojga małżonków na działalność gospodarczą prowadzoną tylko przez jednego z nich, następuje likwidacja wspólnego przedsięwzięcia małżonków, jednakże dla celów podatku dochodowego nie powoduje to likwidacji działalności jako źródła przychodów, bowiem działalność ta będzie nadal prowadzona przez jednego z małżonków.

W tej sytuacji zmianę prowadzonej działalności gospodarczej zarejestrowanej na imię obojga małżonków na działalność prowadzoną tylko przez jednego z nich należy uznać za zmianę formy prowadzonej działalności gospodarczej, w wyniku której składniki objęte spisem na dzień zaprzestania działalności zarejestrowanej na imię obojga małżonków pozostaną w ramach działalności prowadzonej tylko przez jednego z nich.

Powyższa sytuacja, w ocenie organu podatkowego nie powoduje obowiązku ustalenia na dzień zaprzestania działalności gospodarczej przez współmałżonka dochodu z remanentu likwidacyjnego i odprowadzenia od tego dochodu 10% zryczałtowanego podatku.

Majątek wykorzystywany w prowadzonej działalności stanowi bowiem majątek wspólny obu małżonków i opisana wyżej zmiana zasad prowadzenia działalności nie spowoduje zmian struktury majątkowej małżonków.

Małżonkowie będą natomiast zobowiązani do sporządzenia na dzień zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej przez jednego z nich - spisu z natury, który będzie stanowił podstawę ustalenia dochodu zgodnie z zasadami określonymi w art. 24 ust. 2 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj