Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
IIUS-II-443/ 85 /2005
z 23 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUS-II-443/ 85 /2005
Data
2005.11.23



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
części
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 13.10. wynika, że nabył On dla celów działalności gospodarczej w dniu 12.10.2005r. na podstawie umowy kupna-sprzedaży samochód marki FS - Lublin Żuk, posiadający jeden rząd siedzeń ( kierowca i pasażer). Pytanie dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu części zamiennych do przedmiotowego pojazdu, wykorzystywanego w działalności gospodarczej.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) art. 86 ust. 1, ust. 3, ust. 4 oraz ust. 7a ustawy z dnia 11.03.2004. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu pisma Podatnika z dnia 13.10.2005 r., bez znaku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie części zamiennych do pojazdu marki FS-Lublin Żuk zawarte w ww. piśmie za prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 13.10. wynika, że nabył On dla celów działalności gospodarczej w dniu 12.10.2005 r. na podstawie umowy kupna-sprzedaży samochód marki FS - Lublin Żuk, posiadający jeden rząd siedzeń (kierowca i pasażer).Pytanie dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu części zamiennych do przedmiotowego pojazdu, wykorzystywanego w działalności gospodarczej.Zdaniem Wnioskodawcy ma On prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionych części zamiennych.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego na dzień złożenia wniosku stanu prawnego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.Odliczenie podatku VAT w stosunku do samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych przysługuje w odniesieniu do między innymi czynności nabycia części zamiennych (składowych), użytych w celu wymiany zużytych i wyeksploatowanych na nowe, jednak z pewnymi zastrzeżeniami. Zgodnie bowiem z zapisem art. 86 ust. 7a ustawy o PTU do nabytych lub importowanych części składowych zużytych do wytworzenia przez podatnika samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, jeżeli te samochody i pojazdy zostały zaliczone przez tego podatnika do środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stosuje się odpowiednio przepisy ust. 3 i ust. 4 art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabył samochód marki FS- Lublin - Żuk dla celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej i nabyte części zamienne mają służyć do utrzymania lub odtworzenia sprawności technicznej tegoż pojazdu, wobec czego prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje na zasadach ogólnych, bowiem art. 86 ust. 7a nie znajduje zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Jednocześnie informuje się, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia 13.10.2005 r., bez znaku i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku do tut. organu podatkowego i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę. Dodatkowo należy podkreślić, że organ podatkowy wydając niniejszą interpretację nie jest zobowiązany ani uprawniony do badania czy przedstawione we wniosku zdarzenia są zgodne ze stanem faktycznym. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj