Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NG/GF/I/415-100/05/MB
z 21 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NG/GF/I/415-100/05/MB
Data
2005.12.21



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokształcanie
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
opłata za studia


Pytanie podatnika
Czy dowody wpłat za studia zaoczne mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art.14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z póżn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24 listopada 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą , której przedmiotem działalności są następujące usługi :
1. doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego
2. działalność edycyjna w zakresie oprogramowania
3. działalność w zakresie oprogramowania
Oświadczył również , iż podjął studia zaoczne w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa, na kierunku Prawo. Z tego tytułu ponoszone są wydatki związane z opłatą wpisowego i czesnego. Podatnik wyjaśnia , iż wiedza zdobyta w ramach studiów wpłynie na bardziej profesjonalne świadczenie usług i tym samym wpłynie na wielkość osiągniętego w przyszłości przychodu z działalności gospodarczej.

Pytanie podatnika:

Zapytanie dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty za studia wyższe, na kierunku zgodnym z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej .

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Podatnik stoi na stanowisku, że wydatek na kształcenie, na kierunku zgodnym z zakresem prowadzonej działalności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ ukończenie studiów wyższych podniesie wiedzę ogólną, kwalifikacje zawodowe oraz pozwoli na prawidłowe wykonywanie obowiązków .

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Tutejszy Organ podatkowy w odpowiedzi na postawione zapytanie informuje, iż zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 , poz. 176 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...).
Według ustalonego w orzecznictwie sądowym oraz doktrynie poglądu przepisy te oznaczają, iż możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest od istnienia związku przyczynowo - skutkowego między danym wydatkiem a uzyskanym przychodem, pod warunkiem właściwego udokumentowania tego wydatku.Przepisy te stanowią, że aby uznać dany wydatek za koszt podatkowy, musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu oraz nie może to być koszt wymieniony w katalogu negatywnym t. j. ustawowym wykazie kosztów nie uznawanych za koszt podatkowy.
Poniesione wydatki na kształcenie na kierunku zgodnym z zakresem wykonywanej działalności związany jest z podwyższeniem kwalifikacji zawodowych, co ma wpływ na jakość świadczonych usług, a tym samym uzyskanie bądź podwyższenie przychodu.
Zatem do poniesionych wydatków nie będą miały zastosowania przepisy wymienione w art. 23 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego stanowisko zawarte we wniosku uznaje się za prawidłowe.
Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Na podstawie art.14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

POUCZENIE

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w świetle stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.Na podstawie art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, ( Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn.zm.) interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie zawierające interpretację służy na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004r. Nr 253 poz. 2532) oraz rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz. U. Nr 110 poz. 1176 z późn. zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj