Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP II/443/11/04/DR
z 9 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II/443/11/04/DR
Data
2004.09.09



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Przekroczenie obrotu

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów


Słowa kluczowe
obrót
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy przy sporządzaniu proporcji sprzedaży za 2003 r. należy ująć czynności, które na podstawie ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie podlegały opodatkowaniu np. sprzedaż udziałów w spółce z o.o., sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz czy sprzedaż usług kolonijnych zwolnionych z podatku w 2003 r., a obecnie opodatkowanych 7% stawką podatkową należy uwzględnić w czynnościach, które dają prawo do odliczenia ?


W odpowiedzi na zapytanie z dnia 06.05.2004 r., Naczelnik xxx Urzędu Skarbowego kierując się dyspozycją art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) wyjaśnia, co następuje:

Przedmiotem zapytania Spółki z zakresu podatku od towarów i usług jest rozstrzygnięcie następujących kwestii:

1. Czy dla celów udokumentowania dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów niezbędne jest posiadanie czterech odrębnych dokumentów wymienionych w art. 42 ustawy o podatku od towarów i usług, czy też wystarczającym będzie posiadanie dwóch odrębnych dokumentów w sytuacji, gdy pierwszym będzie dokument przewozowy otrzymany od przewoźnika, a drugim kopia faktury, na której znajduje się specyfikacja i potwierdzenie nabywcy, że odebrał towar oraz, czy posiadanie tylko tych dwóch dokumentów będzie dawało prawo do zastosowania stawki 0% ?

Spółka stoi na stanowisku, że nie ma znaczenia ile ilościowo jest dokumentów, o których mowa w art. 42 ww. ustawy (może ich być np. dwa) ważne, aby wszystkie razem zawierały informacje, o których mowa w przedmiotowym przepisie.

Tutejszy Urząd potwierdza powyższe stanowisko Strony. Przepis art. 42 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wymaga, aby podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiadał w swojej dokumentacji dowody potwierdzające, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. W przepisach tego artykułu nie określono formy dokumentów, których posiadanie uprawnia podatników do zastosowania stawki 0%, w związku z dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy. Dlatego nie ilość sporządzonych przez podatnika odrębnych dokumentów, ale dane w nich zawarte zadecydują o tym, czy dostawę będzie można zaliczyć do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
W ocenie tut. Urzędu, Strona wystawiając fakturę dokumentującą wewnątrzwspólnotową dostawę towarów ma prawo umieścić w niej, oprócz elementów określonych w art. 106 ust. 1 i art. 97 ust. 10 ww. ustawy oraz w przepisach rozporządzeń wykonawczych do ustawy, inne niezbędne dla niego informacje. W opisanym przypadku będą to informacje dotyczące specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku oraz potwierdzenie nabywcy o przyjęciu towaru wymienionego w fakturze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

2. Czy, jeżeli podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotową dostawę towarów nie przedstawi zabezpieczenia majątkowego, to otrzymaną zaliczkę od kontrahenta zagranicznego w związku z tą dostawą ma obowiązek wykazać w deklaracji VAT-7, a jeżeli tak to według jakiej stawki podatkowej ma ją opodatkować oraz, czy takie same zasady dotyczą zaliczek w wysokości co najmniej 50% otrzymanych na poczet eksportu towarów ?>

Strona uważa, iż zaliczek otrzymanych na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie musi wykazywać w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług, gdyż jest to jej prawo, a nie obowiązek. Jeżeli nie przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego kwoty zwrotu różnicy podatku, to nie może wykazać tej kwoty jako obrotu ze stawką 0%. Według Strony takie same zasady obowiązują w przypadku zaliczek otrzymanych na poczet eksportu towarów, gdy zaliczka wynosi co najmniej 50%.

Udzielając odpowiedzi na powyższe zapytanie należy wskazać, że powstanie obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów od otrzymanej zaliczki (wysokość zaliczki w tym przypadku nie ma znaczenia) reguluje zapis art. 20 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej od 1 maja 2004 r. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Z zapisu zdania drugiego tego przepisu wynika, że ma on odniesienie do art. 19 ust. 12 pkt 2 ww. ustawy. Według postanowień którego, aby powstał obowiązek podatkowy w części otrzymanej zaliczki - podatnik obowiązany jest przedstawić w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy (tj. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym podlegającej zwrotowi na konto bankowe podatnika ze względu na wykazanie sprzedaży opodatkowanej według stawek niższych niż stawka podstawowa).

Odnośnie natomiast, obowiązku podatkowego w eksporcie towarów od otrzymanej zaliczki to powstaje on zgodnie z art. 19 ust. 12 ww. ustawy z chwilą otrzymania co najmniej 50% ceny pod warunkiem, że wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej części należności, a eksporter przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu podatku, o której mowa w art. 87 ust. 2 ustawy.

Nie spełnienie powyższych warunków powoduje, że nie powstanie obowiązek podatkowy zarówno w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, jak i w eksporcie towarów od otrzymanych zaliczek, a podatnik traci możliwość wykazania tych czynności w fakturze i deklaracji VAT-7 według stawki 0%. W świetle zacytowanych przepisów, wykazanie sprzedaży według stawki 0% z ww. tytułów jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika.

3. Do jakiej czynności należy zakwalifikować, i jak opodatkować transakcję polegającą na dostawie towarów na rzecz kontrahenta ze Szwajcarii, w sytuacji, gdy towar zostanie wysłany do Belgii, gdzie znajduje się przedstawiciel kontrahenta szwajcarskiego, zidentyfikowany jako podatnik VAT UE - czy będzie to wewnątrzwspólnotowa dostawa?

Ze stanu faktycznego przedstawionego w treści zapytania wynika, że Spółka podpisała kontrakt z kontrahentem mającym siedzibę w Szwajcarii (podmiotu z terytorium państwa trzeciego). Towar zaś będzie wysyłany do Belgii, gdzie znajduje się przedstawiciel kontrahenta szwajcarskiego, który jest zarejestrowany w Belgii dla celów handlu wewnątrzunijnego. Zdaniem Strony transakcja powyższa będzie wewnątrzwspólnotową dostawą towarów i po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 42 ustawy będzie jej przysługiwało prawo do zastosowania stawki 0%.

Odpowiadając na powyższe zapytanie tut. Urząd wskazuje, iż na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zakwalifikowanie i opodatkowanie przedmiotowej dostawy uzależnione jest od statusu nabywcy.
Jeżeli nabywcą przedmiotowego towaru będzie przedstawiciel podatkowy kontrahenta, zidentyfikowany w Belgii jako podatnik VAT UE, wówczas dostawę tych towarów należy zakwalifikować do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i opodatkować stawką 0%, gdy spełnione zostaną warunki określone w art. 42 ww. ustawy. Ustanowienie bowiem przedstawiciela podatkowego - reprezentanta dla celów podatkowych przez kontrahenta ze Szwajcarii (z terytorium państwa niewchodzącego w skład terytorium Wspólnoty), który będzie odprowadzał podatek od wartości dodanej w jego imieniu i który został zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju - daje możliwość zaliczenia tej dostawy do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.

4. Czy przy sporządzaniu proporcji sprzedaży za 2003 r. należy ująć czynności, które na podstawie ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie podlegały opodatkowaniu np. sprzedaż udziałów w spółce z o.o., sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz, czy sprzedaż usług kolonijnych zwolnionych z podatku w 2003 r., a obecnie opodatkowanych 7% stawką podatkową należy uwzględnić w czynnościach, które dają prawo do odliczenia ?

Według Strony przy sporządzaniu proporcji sprzedaży za 2003 r. nie należy ujmować czynności, które nie podlegały opodatkowaniu według przepisów ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w tym sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów, czy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. Do wyliczenia proporcji należy natomiast ująć sprzedaż usług kolonijnych.

Zgodnie z dyspozycją art. 163 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ustalając proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3 - 8 wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003 r. uwzględnia się zasady obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług. Wartość obrotów z tytułu sprzedaży towarów i usług, które w 2003 r. nie podlegały opodatkowaniu lub korzystały ze zwolnienia, a od 1 maja 2004 r. podlegają opodatkowaniu według właściwych stawek, przy ustalaniu struktury sprzedaży przyjmuje się jako opodatkowaną.
Zatem, stanowisko Strony, w części dotyczącej uwzględnienia przy wyliczeniu proporcji, na podstawie art. 163 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. wartości obrotów z tytułu sprzedaży usług kolonijnych jest prawidłowe. Stanowisko Strony, w części dotyczącej nie uwzględnienia przy wyliczeniu tej proporcji obrotów z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z o.o., prawa wieczystego użytkowania gruntów jest sprzeczne z obowiązującym w tym zakresie przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

5. Czy, w przypadku dokonania po dniu 1.05.2004 r. zapłaty podatku akcyzowego zawartego w cenie soli, Spółce przysługuje prawo do powiększenia podatku naliczonego, na podstawie § 19 rozporządzenia Min. Fin. z 23 czerwca 2004 r. (Dz. U. Nr 145, poz. 1541) ?

Odpowiedź w tej sprawie została udzielona pismem znak PP-ll-443/39/04/KH



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj