Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442/DF/415/18/MS/06
z 17 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442/DF/415/18/MS/06
Data
2006.02.17



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
przekształcanie
przeniesienie składników majątkowych
remanent likwidacyjny
spółka jawna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie podatnika
Jakie podatki będzie musiała zapłacić spółka jawna w momemncie przekształcenia tej spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, aby nie narazić się na konsekwencje karno-skarbowe?


P O S T A N O W I E N I E

stwierdza, iżstanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz.60) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku Firmy „X” S.J., złożonego w tutejszym Urzędzie w dniu 11.01.2006r., uzupełnionego w dniu 01.02.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii – określenia obowiązków podatkowych w związku z przekształceniem spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

U Z A S A D N I E N I E

Stosownie do postanowień art. 14a §1 i §2 ustawy – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika, ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Składając przedmiotowy wniosek podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Korzystając z powyższego przepisu wspólnicy Firmy „X” S. J., wnioskiem złożonym w tutejszym Urzędzie Skarbowym w dniu 11.01.2006r., uzupełnionym pismem nadanym w dniu 30.01.2006r. ( data wpływu 01.02.2006r. ), wystąpili o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii określenia czy przekształcenie się spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, skutkuje powstaniem obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego.

OPIS STANU FAKTYCZNEGO

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: Wspólnicy spółki jawnej, nie będący małżeństwem, zamierzają przekształcić spółkę jawną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Cały majątek spółki jawnej przeniesiony zostanie do spółki z o. o., a wspólnicy obejmą udziały w proporcjach zgodnych z udziałami w spółce jawnej. W skład majątku spółki jawnej wchodzą nieruchomości – budynki i grunt, ruchomości – samochody oraz towary handlowe.

STANOWISKO PODATNIKA

W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym, działalność przekształconej firmy będzie kontynuowana przy wykorzystaniu tych samych składników majątku, przez jej następcę prawnego. Współwłaściciele spółki, stoją na stanowisku, iż w przypadku przekształcenia spółki jawnej w spółkę kapitałową nie występuje rozwiązanie spółki, zatem nie skutkuje to powstaniem obowiązku zapłaty podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego. Argumentując swoje stanowisko wspólnicy powołują się na art. 24 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiący, iż nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli nastąpiło przekształcenie osobowej spółki handlowej w kapitałową spółkę handlową.

OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Zgodnie z treścią art. 551 par. 1 oraz art. 552, art. 553 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka jawna (...) (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą); przy czym spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla z rejestru spółkę przekształcaną (dzień przekształcenia).

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształconej.Równocześnie w myśl art. 93 a par. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst, Dz. U. nr 8, poz. 60, z późn. zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki nie mającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Biorąc powyższe pod uwagę w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. nie dochodzi do likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę jawną, a jedynie do zmiany formy prawnej prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej, a spółka z o.o. staje się sukcesorem uniwersalnym praw i obowiązków przekształconej spółki jawnej.

Ponadto zgodnie z postanowieniami art. 24 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r, nr 14, poz. 176 ze zm.) w razie zawiadomienia urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,

2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,

3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,

4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

W świetle powyższego przepisu przekształcenie spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie skutkuje obowiązkiem zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego o którym mowa w art. 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj