Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PBI-415-29-05-KD
z 13 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-415-29-05-KD
Data
2006.01.13



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia od przychodu nadwyżki powyżej 7,7% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, która nie podlega odliczeniu od podatku?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8/2005, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 19.12.2005 r. (wpływ do tut. Organu podatkowego 19.12.2005 r.), uzupełnionego następnie pismem z dnia 02.01.2006 r. (wpływ do tut. Organu podatkowego 03.01.2006 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 19.12.2005 r. Podatnik zwrócił się do tut. Organu podatkowego z wnioskiem w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą zwrócił się z zapytaniem, czy można odliczyć od przychodu nadwyżkę powyżej 7,75% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne t. j. tą część składki na ubezpieczenie zdrowotne, która nie podlega odliczeniu od podatku.

Zdaniem Podatnika osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą powinna mieć możliwość odliczenia od przychodu tą część składki na ubezpieczenie zdrowotne, która nie podlega odliczeniu od podatku. Jednocześnie Podatnik uważa, iż w/w nadwyżka zaliczana jest do dochodu i jest opodatkowana podatkiem dochodowym.

Przepis art. 27b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14/2000, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż:
1. Podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135);
1) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
2) pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
- obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
2. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Powyższy zapis ogranicza odliczenie od podatku składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, poprzez ustalenie stałego limitu odliczeń do kwoty stanowiącej 7,75% podstawy wymiaru tej składki, niezależnie od wysokości faktycznie opłaconej składki na podstawie przepisów o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Różnica pomiędzy wysokością składki wpłaconej na ubezpieczenie zdrowotne a częścią składki odpowiadającej 7,75% podstawy jej wymiaru:
- nie podlega odliczeniu od przychodu co wynika z art. 23 ust 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z treścią którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie zdrowotne, opłacanych w roku podatkowym przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
- jest finansowana przez podatnika z jego dochodu netto, a zatem różnica ta nie zmniejsza dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W świetle powołanych przepisów prawnych oraz przedstawionego stanu faktycznego Pana stanowisko dotyczące możliwości odliczenia od przychodu różnicy pomiędzy wysokością składki wpłaconej z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego a częścią składki odpowiadającej 7,75% podstawy jej wymiaru jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj