Interpretacja Urzędu Celnego II w Łodzi
362000-RPA-0630-16/2005/PB
z 14 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
362000-RPA-0630-16/2005/PB
Data
2005.04.14



Autor
Urząd Celny II w Łodzi


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Przepisy wstępne


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
kosmetyk
podatek akcyzowy


Pytanie podatnika
Tabela stawek akcyzy dla wyrobów akcyzowych dostarczanych wewnątrzwspólnotowo, nabywanych wewnątrzwspólnotowo i importowanych, stanowiące załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.04.2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego ( Dz. U. nr 87, poz. 825 ze zm. ) określa wyroby według kodów CN, natomiast załącznik nr 1 do wyżej wymienionego rozporządzenia określa wyroby według kodu PKWiU. Czy w świetle powyższego należy rozumieć, iż w przypadku dostaw wewnątrzwspólnotowych kosmetyki sklasyfikowane pod symbolami PKWiU o numerach: 24.52.15-00, 24.52.19-90.60, 24.52.19-90.90 nie są objęte akcyzą?


Na podstawie art. 216, art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 r., Dz. U. nr 8, poz. 60 ) w związku z wnioskiem złożonym przez stronę w dniu 24.01.2005 r.

-nie uznaję stanowiska wnioskodawcy zawartego we wniosku ( dotyczy punktu nr 4 ).

UZASADNIENIE

W dniu 24.01.2005 r. strona złożyła wniosek o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W dniu 28.01.2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego II w Łodzi wezwał stronę do uzupełnienia wniosku poprzez wniesienie opłaty skarbowej w wysokości 5 zł. Strona powyższe uzupełniła.

Stan faktyczny: Podatnik z siedzibą na terytorium kraju prowadzi działalność gospodarczą polegającą między innymi na produkcji wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych. Jednocześnie podatnik wyprodukowane przez siebie wyroby kosmetyczne sprzedaje na terytorium kraju oraz dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Stanowiska podatnika: W ocenie podatnika kosmetyki objęte wyżej wymienionymi symbolami PKWiU nie są objęte akcyzą w dostawie wewnątrzwspólnotowej.

Odpowiedż: Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym ( Dz. U. nr 29, poz. 257 ze zm. ) wyrobami akcyzowymi są wyroby podlegające akcyzie określone w załączniku nr 1 do ustawy.

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy do celów poboru akcyzy i obowiązku oznaczania wyrobów znakami akcyzy na terytorium kraju stosuje się klasyfikację wyrobów akcyzowych w układzie odpowiadającym Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług ( PKWiU ).

Natomiast zgodnie z treścią art. 3 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy do celów poboru akcyzy i obowiązku oznaczania znakami akcyzy w imporcie oraz w dostawie i nabyciu wewnątrzwspólnotowym stosuje się klasyfikację wyrobów akcyzowych w układzie odpowiadającym Scalonej Nomenklaturze. Dlatego też dla celów poboru akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrób akcyzowy musi być sklasyfikowany w układzie odpowiadającym Scalonej Nomenklaturze ( CN ), a nie w układzie PKWiU.

Zgodnie z §1 pkt 2a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie wyznaczenia Dyrektora Izby Celnej w Warszawie do prowadzenia niektórych spraw celnych ( Dz. U. nr 87, poz. 830 ) podatnik może zwrócić się do Dyrektora Izby Celnej w Warszawie w celu uzyskania wiążącej informacji taryfowej pozwalającej na ustalenie prawidłowej klasyfikacji wyrobów akcyzowych w układzie CN stosowanej do celów poboru akcyzy i obowiązku oznaczania znakami akcyzy w imporcie oraz w dostawie i nabyciu wewnątrzwspólnotowym.

Biorąc powyższe pod uwagę, orzeczono jak w sentencji.

Pouczenie: Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego prze wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej-do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie. Postanowienie, na które służy zażalenie Strona może zlożyć do Dyrektora Izby Celnej w Łodzi za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego II w Łodzi w terminie 7 dni od dnia doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj