Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-443-170/05/DC
z 15 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-443-170/05/DC
Data
2006.02.15



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT należy zastodować na przedmiotowy zestaw elementów meblowo-zabawowych?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione, we wniosku z dnia 23.12.2005r. (data wpływu do urzędu skarbowego 28.12.2005 r.), o udzielenie interpretacji, jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Zestaw naukowy przeznaczony dla dzieci do użytku edukacyjnego pod nazwą "Zestaw elementów meblowo-zabawowych" będzie używany do różnorodnych ćwiczeń stymulujących rozwój fizyczny i umysłowy dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, a także w wychowaniu przedszkolnym i kształceniu zintegrowanym. Produkt powyższy został wpisany do wykazu środków dydaktycznych przeznaczonych do kształcenia ogólnego zalecany do użytku szkolnego przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Podatnik przedłożył opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi według której wymieniony "zestaw elementów meblowo- zabawowych" wpisany przez Ministerstwo Edukacji i Sportu do wykazu środków dydaktycznych mieści się w grupowaniu : PKWiU 36.50.20 - kolejki elektryczne oraz ich wyposażenie dodatkowe; inne modele w zmniejszonej skali lub zabawki typu konstrukcji lub zestawionych elementów. Nabywcami zestawu będą oddziały rehabilitacyjne dla dzieci, szkoły specjale. Placówki oświatowe oraz inne placówki kulturalno-oświatowe.

Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Podatnika produkt ten powinien być zwolniony z podatku VAT z uwagi za jego charakter i przeznaczenie.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:� Art. 5 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą, zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Dla prawidłowego określenia wysokości podatku od towarów i usług od czynności, których przedmiotem są towary i usługi, ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumiemy rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym przedmiotowy zestaw został sklasyfikowany pod symbolem PKWiU 36.50.20 .

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22 % z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Problematyka zwolnień przedmiotowych od podatku na gruncie obecnej ustawy o VAT unormowana została w ramach działu VIII rozdziale 2 - art. 43-44 oraz w § 8 - § 11a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Katalog towarów i usług objętych obniżoną stawką podatku VAT i zwolnieniem z podatku zawarty w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie obejmuje towaru sklasyfikowanego pod symbolem PKWiU 36.50.20. Przepisy ustawy oraz rozporządzenia powołanego wyżej nie przewidują ze względu na charakter i przeznaczenie towaru preferencyjnej stawki podatku.

Reasumując, dla towaru opisanego przez Podatnika sklasyfikowanego według symbolu PKWiU 36.50.20 właściwą stawką jest stawka podstawowa podatku od towarów i usług, czyli 22%.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj