Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-201/05/MK
z 7 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-201/05/MK
Data
2005.04.07



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
obrót
proporcja
sprzedaż praw
wkład budowlany


Pytanie podatnika
Czy wpłaty wnoszone na poczet ustanowienia praw do lokali powinny być uwzględniane przy obliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o VAT.


POSTANOWIENIE


W związku z wnioskiem Spółdzielni Mieszkaniowej nr L.dz./NF/425/2005r. z dnia 24.02.2005 r. - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, w kwestii wpływu na proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, wpłat na poczet ustanowienia praw do lokali w spółdzielni mieszkaniowej, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)


uznaje stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadzi inwestycje mieszkaniowe, które po zakończeniu procesu inwestycyjnego są przyjmowane na stan środków trwałych jako budynki mieszkalne. Budynki te nie są amortyzowane, a jedynie umarzane w korespondencji z funduszami wkładów budowlanych. Fundusz wkładów budowlanych jest źródłem finansowania prowadzonych inwestycji, czyli środka trwałego w postaci budynku. Prowadzone inwestycje są finansowane zaliczkowymi wpłatami na poczet ustanowienia praw do poszczególnych lokali, które po dniu 1 maja 2004 r. są opodatkowane stawkami 7% (lokale mieszkalne) i 22% (lokale użytkowe). Wpłaty te są ujmowane w deklaracjach VAT-7 jako dostawa towarów opodatkowanych. W ewidencji księgowej wartości netto wpłat zaliczkowych są wykazywane na funduszu wkładów budowlanych.

Spółdzielnia stoi na stanowisku, iż wnoszone wpłaty na poczet ustanowienia praw do lokali są pośrednio obrotami z tytułu "sprzedaży praw do środka trwałego" i nie powinny być uwzględniane przy obliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 90 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), do obrotu, o którym mowa w art. 90 ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3 (środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji), używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

Natomiast stosownie do art. 16c pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 poz. 654) amortyzacji nie podlegają budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe.

W związku z powyższym, w przedmiotowym przypadku nie znajdzie zastosowania przepis art. 90 ust. 5 ustawy o VAT, który odnosi się wyłącznie do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które podlegają amortyzacji. Ponadto, należy zaznaczyć, iż mimo, że ustanowienie prawa do lokalu nie stanowi sprzedaży środka trwałego to zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 5 jest traktowane na równi z dostawą towarów.

Reasumując wpłaty na poczet ustanowienia praw do lokali powinny być wliczane do obrotu przy ustalaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj