Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PIII/2/443-92/05
z 5 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PIII/2/443-92/05
Data
2005.08.05



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
cena
obrót
podstawa opodatkowania
sprzedaż gruntów


Pytanie podatnika
Kto jest zobowiązany do uiszczenia podatku od towarów i usług od rat z tytułu nabycia gruntu uiszczonych przed dniem 01.05.2004r. - pierwotny nabywca, czy obecny właściciel?
Czy w przedmiotowej sytuacji należy stosować przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i opodatkować należność za grunt?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.05.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.05.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia strony zobowiązanej do uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu rat za nabycie gruntu, uiszczonych przed dniem 01.05.2004r.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

STAN FAKTYCZNY W SPRAWIE

  1. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że 30.11.2004r. przedsiębiorca, nabył od Spółki lokal użytkowy. W cenie sprzedaży nieruchomości zawarto cenę lokalu użytkowego, która wraz z podatkiem od towarów i usług została w całości zapłacona oraz cenę udziału w gruncie, którą rozłożono na 45 rat. Od dnia 01.05.2004r. Spółka pobierała od przedsiębiorcy należności za poszczególne raty wraz z podatkiem od towarów i usług, natomiast nie został pobrany podatek VAT od rat uiszczonych do dnia 30.04.2004r. W marcu 2005r. przedsiębiorca zbył lokal użytkowy na rzecz innego wspólnika Spółki.
  2. W innym stanie faktycznym, wspólnik zawarł ze Spółką w 2000r. umowę inwestycyjną na budowę lokalu użytkowego. Do dnia 28.02.2005r. był on właścicielem nakładów poniesionych na budowę lokalu. Należność za lokal została spłacona do maja 2002r., natomiast zapłata za grunt zastała rozłożona na raty płatne do 2008r. W dniu 28.02.2005r. wspólnik sprzedał nakłady poniesione na budowę lokalu, a nowy właściciel w dniu 09.03.2005r. nabył od Spółki przedmiotowy lokal wraz z gruntem, za który zapłata została rozłożona na raty do 2008r. Do dnia 30.04.2004r. nie był pobierany podatek od towarów i usług od rat z tytułu nabycia gruntu.
  3. Ponadto w Spółce wystąpiła sytuacja, że wspólnik zawarł ze Spółką umowę na zakup nakładów na budowę lokalu użytkowego. Należność za grunt zapłacił w całości w 2003r., zaś należność za lokal spłacał w ratach. Sprzedaż lokalu nastąpiła w grudniu 2004r.

ZAPYTANIE I STANOWISKO PODATNIKA

Kto w przypadku sytuacji opisanej w pkt 1 i 2 jest zobowiązany do uiszczenia podatku od towarów i usług od rat z tytułu nabycia gruntu uiszczonych przed dniem 01.05.2004r. - pierwotny nabywca, czy obecny właściciel? oraz czy w sytuacji opisanej w pkt 3 należy stosować przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i opodatkować należność za grunt?

Podatnik uważa, że w sytuacji opisanej w pkt 1 zobowiązany do uiszczenia podatku od towarów i usług od rat z tytułu nabycia gruntu uiszczonych przed dniem 01.05.2004r. - będzie pierwotny nabywca lokalu, w sytuacji opisanej w pkt 2 będzie to obecny właściciel lokalu, zaś w sytuacji opisanej w pkt 3 sprzedaż gruntu nie podlega podatkowi od towarów i usług, gdyż nastąpiła pod rządami "starej" ustawy.

INFORMACJA O ZAKRESIE STOSOWANIA PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO I STANOWISKO TUT. ORGANU PODATKOWEGO

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dostawa towarów została zdefiniowana w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, jako m.in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Pod pojęciem towar rozumie się zgodnie z art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy - rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 19 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług - w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11, zaś w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ww. ustawy).

W świetle przedstawionego powyżej stanu prawnego, czynnikiem rozstrzygającym kwestię opodatkowania dostawy gruntu będzie, kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu wydania przedmiotowych nieruchomości. Jeżeli wydanie lokali użytkowych nastąpiło przed dniem 01.05.2004r., to przynależny do nich grunt nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast w przypadku, gdy wydanie lokali nastąpiło po dniu 01.05.2004r.- jak miało to miejsce w opisanych przez podatnika trzech stanach faktycznych - to dostawa przynależnego do lokalu gruntu podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług. Bez znaczenia w opisanych sytuacjach jest, że całość lub część należności za grunt została przyjęta przed 01.05.2004r., bowiem jeżeli czynność wydania i dostawy lokali wraz z przynależnym gruntem została dokonana po dniu 01.05.2004r. podlegać będzie opodatkowaniu według zasad określonych ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Rozstrzygając kwestię, kto jest zobowiązany do uiszczenia podatku od towarów i usług od rat z tytułu nabycia gruntu uiszczonych przed dniem 01.05.2004r. - pierwotny nabywca, czy obecny właściciel - wskazać należy, że w świetle art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Tut. organ pragnie zauważyć, iż wynagrodzenie z tytułu sprzedaży najczęściej wyrażone jest w formie ceny. W art. 3 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001r. o cenach (Dz.U. Nr 97, poz. 1050 z późn. zm.) wskazano, że cena jest to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towarów podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług lub podatkiem akcyzowym.

Z treści przytoczonych powyżej przepisów wynika, iż jeżeli podstawą opodatkowania jest obrót, a obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży (cena), obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku, to w przedmiotowej sprawie kwota ustalonej raty z tytułu nabycia gruntu jest wartością brutto towaru.

Z uwagi na powyższe, kwoty wcześniej ustalonych rat z tytułu nabycia gruntu, których termin płatności ustalono przed 1 maja 2004r. powinny uwzględniać należny podatek od towarów i usług. Oznacza to, że kwota należna to całość świadczenia należnego z tytułu sprzedaży, obejmująca wartość netto towaru oraz należny podatek. Dlatego przyjmując za podstawę opodatkowania obrót, w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, od ustalonej kwoty rat z tytułu nabycia gruntu podatek należny winien być wyliczony tzw. rachunkiem "w stu".



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj