Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-1/42180-2/06
z 10 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/42180-2/06
Data
2006.01.10



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
inwestycje
koszty uzyskania przychodów
modernizacja
remonty


Pytanie podatnika
Czy wykonane prace: wykonanie projektu budowy parkingu, likwidacja istniejącej nawierzchni (asfalt, płyty betonowe), demontaż istniejącej sieci kanalizacyjnej ogólnospławnej wokół budynku, niwelacja terenu, wykonanie nowej instalacji kanalizacyjnej oraz wykonanie nawierzchni parkingu z kostki betonowej wraz z systemem odwodnienia stanowią modernizację środka trwałego czy też podstwę do powiększenia jego wartości początkowej?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) zmienia z urzędu postanowienieNaczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze z dnia 24.10.2005 r. Nr PD/423-23/05 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż postanowienie rażąco narusza prawo i stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Spółki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27.07.2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 11 października 2005 r. Strona zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:
Spółka zamierza dokonać przedsięwzięcia polegającego na budowie parkingu z kostki betonowej, w ramach którego będą realizowane prace typu: wykonanie projektu budowy parkingu, likwidacja istniejącej nawierzchni, demontaż istniejącej sieci kanalizacyjnej ogólnospławnej wokół budynku, niwelacja terenu, wykonanie nowej instalacji kanalizacyjnej oraz wykonanie nawierzchni parkingu z kostki betonowej wraz z systemem odwodnienia.
W związku z tym Spółka zwróciła się z zapytaniem: czy w świetle art. 16 ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych koszt budowy parkingu z kostki betonowej wokół budynku ..., ul. ...szacowany na około pół miliona złotych, będzie przedsięwzięciem inwestycyjnym stanowiącym podstawę do powiększenia wartości początkowej przedmiotowego środka trwałego. W ocenie Podatnika owo przedsięwzięcie inwestycyjne jest rozumiane jako modernizacja środka trwałego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze postanowieniem z dnia 24.10.2005 r. Nr PD/423-23/05 stwierdził, że przedstawione wyżej stanowisko jest nieprawidłowe, opierając się na treści art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54,poz. 654 ze zm.), które określają istotę kosztów generalnie jako wydatków poniesionych w celu uzyskania przychodów, z wyłączeniem wydatków wskazanych w art. 16 ust. 1. W świetle powyższego przedsięwzięcie inwestycyjne nie jest kwalifikowane jako ulepszenie środka trwałego, albowiem w wyniku przeprowadzonych prac nastąpi wymiana nawierzchni parkingu oraz wykonanie nowej instalacji kanalizacyjnej w miejsce istniejącej. Prace te będą polegać na przywróceniu pierwotnej wartości użytkowej parkingu, utraconej na skutek upływu czasu i eksploatacji, tak więc w/w prace mają charakter remontu, a tym samym wydatki na ten cel stanowią bezpośrednio koszty uzyskania przychodów

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie nie akceptując stanowiska organu pierwszej instancji stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Jedynie zmiany przywracające pierwotny poziom użytkowy i techniczny środka trwałego uznaje się za remont, który nie powoduje zwiększenia jego wartości początkowej, a zatem wszystkie zmiany powodujące wzrost wartości użytkowej środka trwałego w stosunku do wartości z dnia przyjęcia do używania wpływają na zwiększenie wartości początkowej tego środka.

Zwraca się uwagę na treść art. 14b § 5 pkt 2 ustawy-Ordynacja podatkowa, który stanowi, że zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy - począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.
Na powyższą decyzję przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, w terminie 14 dni od dnia doręczenia niniejszej decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj