Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PP/443-9/06
z 17 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-9/06
Data
2006.02.17



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym


Słowa kluczowe
budowa
budownictwo mieszkaniowe
materiały budowlane
pozwolenie na budowę
zwrot wydatków
zwrot wydatków związanych z budownictwem


Pytanie podatnika
Czy we wniosku o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym podatnik może ująć faktury za okres 01.05.2004 r. do 31.12.2005 r. czy też tylko faktury uzyskane po otrzymaniu pozwolenia na budowę (po 30.06.2005 r.)?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. w Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 12.01.2006 r. (wpływ 13.01.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.01.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Cieszynie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik zamierza złożyć wniosek o zwrot podatku VAT dot. wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, na podstawie ustawy z dnia 29.08.2005 r. (Dz. U. Nr 177, poz. 1468).
Z treści wniesionego podania wynika, że pozwolenie na budowę budynku jednorodzinnego podatnik otrzymał 30.06.2005 roku, lecz materiały budowlane gromadzone były znacznie wcześniej. Opóźnienie wydania pozwolenia na budowę wynikało z braku aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego terenu gminy.

Wątpliwości podatnika dotyczą kwestii czy we wniosku, o którym wyżej mowa, może ująć faktury za okres 01.05.2004 r. do 31.12.2005 r. czy też tylko faktury uzyskane po otrzymaniu pozwolenia na budowę tj. po 30.06.2005 r.

Zdaniem podatnika we wniosku powinien mieć możliwość uwzględnienia faktur za cały okres, tj. od 1.05.2004 r. do 31.12.2005 r.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz przepisów prawa podatkowego, odnoszących się do tego stanu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie stwierdza co następuje:

Kwestie dotyczące zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, poniesionych w okresie od dnia 1.05.2004 r. do 31.12.2007 r. reguluje ustawa z dnia 29.08.2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468).
Zgodnie z art. 3 ust. 1 tej ustawy ? osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych związku z:
1) budową budynku mieszkalnego,
2) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach,
3) remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. (art. 3 ust. 2).

Zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30.04.2005 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 są opodatkowane podatkiem VAT (art. 3 ust. 3 ustawy).

Biorąc powyższe pod uwagę podatnik ma prawo do ujęcia we wniosku o zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym wszystkich faktur za okres 01.05.2004 r. do 31.12.2005 r., przy założeniu spełnienia pozostałych warunków określonych w cytowanej wyżej ustawie.
Uregulowania zawarte w tej ustawie nie uzależniają bowiem prawa do zwrotu od terminu dokonania zakupu materiałów budowlanych tj. czy nastąpił on przed, czy po uzyskaniu pozwolenia na budowę.
Zatem stanowisko zawarte we wniosku podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj