Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415-9/06/01/RL
z 9 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415-9/06/01/RL
Data
2006.02.09



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
emerytura
renta
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy przyznana po zmarłym mężu emerytura jest wolna od podatku dochodowego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 /w związku z art. 216 § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretacją, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Pani A., oceniając stanowisko odnośnie zwolnienia z opodatkowania emerytury zagranicznej, przedstawione we wniosku bez numeru z dnia 10.01.2006 roku (data wpływu 12.01.2006 r.), o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatniczka otrzymuje rentę rodzinną po mężu, wypłacaną przez ZUS. Świadczenie to jest wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991 r. (.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Po długoletnich staraniach, poprzez Stowarzyszenie Poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką, Pani A. przyznano emeryturę po zmarłym mężu. Podatniczka podaje, iż jest to świadczenie z tytułu pobytu w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen (Austria) w okresie od kwietnia 1940 r. do czasu oswobodzenia obozu - 5 maja 1945 r. Mąż Pani A. nie otrzymał nigdy żadnego odszkodowania, nie żyje od 22 lat. Z przedłożonej dokumentacji wynika, że powyższa emerytura została przyznana decyzją z dnia 31.08.2005 r. przez Zakład Ubezpieczenia Emerytalnego Urzędu Krajowego we Wiedniu na podstawie powszechnej ustawy o zabezpieczeniu społecznym - umowa z Rzeczpospolitą Polską o zabezpieczeniu socjalnym. Podatniczce przyznano świadczenie z wyrównaniem od 1.12.2000 r. - podając w uzasadnieniu, iż austriackie okresy ubezpieczenia zostały stwierdzone i okres oczekiwania został spełniony. Kwota przyznanego świadczenia będzie wpływała na Pani konto do Banku PEKAO SA w Płocku.

2 Przedmiot interpretacji: Pani A. we wspomnianym piśmie zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku z zapytaniem, czy przyznana po zmarłym mężu emerytura jest wolna od podatku dochodowego.

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Pani A. uważa, że podobnie jak pobierana renta z ZUS, przyznane świadczenie będzie też zwolnione z podatku dochodowego.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) źródłami przychodów są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolna, praca nakładcza, emerytura lub renta.

W myśl art.3 ust.l wymienionej powyżej ustawy, osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zgodnie z art.4a cyt. ustawy o podatku dochodowym, przepisy art.3 ust.l stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Umowa między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w Wiedniu dnia 13.01.2004 r.(Dz.U. z 2005 r. Nr 224, poz. 1921) w art. 18 ust. 1 stanowi, iż emerytury i podobne płatności lub renty otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z drugiego Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym wymienionym Państwie.

Wypłaty emerytury z zagranicy osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce dokonuje najczęściej bank, który jako płatnik - na podstawie art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy zobowiązany jest również do poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zgodnie z ust. 3 tego artykułu, zaliczki za miesiące od stycznia do grudnia ustala się w sposób określony w art. 32 ust. 1 -1 c. Bank jako płatnik, zgodnie z art. 39 ust. 1 w przypadku nie dokonania rocznego obliczenia - jest obowiązany w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika - imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-11/8B).

W ocenie tutejszego organu podatkowego, mając na względzie opisany stan faktyczny i powołane przepisy, stanowisko Pani przedstawione we wniosku należy uznać za nieprawidłowe. Wobec powyższego otrzymywana przez Panią emerytura z Austrii podlega opodatkowaniu w Polsce, a bank jako płatnik, zgodnie z. powołanymi wyżej przepisami, ma obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłacanej emerytury.

Stąd postanowiono, jak w sentencji. Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora lzby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj