Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2170/423/12/2005/AK
z 22 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2170/423/12/2005/AK
Data
2006.02.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pomoc bezzwrotna
rozliczenie dotacji
środek trwały
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
Czy uzyskaną kwotę (z tytułu otrzymanej dotacji wskazaną we wniosku) traktować jako przychód i dodać do innych przychodów i czy ma to wpływ i w jakim stopniu na uzyskany dochód do opodatkowania?


Na podstawie art.14a §1, §3 i §4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku X Sp. z o.o. NIP X z siedzibą x z dnia 05.12.2005r. (data wpływu 06.12.2005r.) uzupełnionego pismem z dnia 30.12.2005r. (data wpływu - 03.01.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii rozliczenia dotacji na zakup maszyn i urządzeń w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E
W dniu 06.12.2005r. X Spółka z o. o. z siedzibą w X NIP X złożyły wniosek o interpretację przepisów podatkowych co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W dniu 03.01.2006r. jednostka złożyła uzupełnienie przedmiotowego wniosku.
Stan faktyczny przedstawiony przez stronę:
X Sp. z o.o. otrzymają dotację na zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do prowadzenia działalności poligraficznej. Dotacja ta jest rodzajem pożyczki bezzwrotnej. Zgodnie z projektem umowy przesłanym do nas przez Instytucje wdrażające (instytucja wdrażająca - należy przez to rozumieć

ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego) przyznała X Sp. z o. o. na realizację Projektu "Zwiększanie konkurencyjności X Sp. z o. o. poprzez zakup specjalistycznych maszyn" (szczegółowo określonego we wniosku o dofinansowanie realizacji projektu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 3,4 Mikroprzedsiębiorstwa Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006) dofinansowanie w kwocie nie większej niż 205.584,00 pln (słownie: dwieście pięć tysięcy osiemdziesiąt cztery złote) na co składają się:
1)środki Funduszu w kwocie nie większej niż 154.176,00 pln (słownie: sto pięćdziesiąt cztery tysiące sto siedemdziesiąt sześć złotych);
2)współfinansowanie z budżetu państwa, zwane dalej "współfinansowaniem" w kwocie nie większej niż 51.408,00 pln (słownie: pięćdziesiąt jeden tysięcy czterysta osiem złotych).
Pytanie Wnioskodawcy:

Czy uzyskaną kwotę traktować jako przychód i dodać do innych przychodów i czy ma to wpływ i w jakim stopniu na uzyskany dochód do opodatkowania?
Stanowisko Wnioskodawcy:
W ocenie spółki, przychód ten nie powinien powiększyć dochodu opodatkowanego, dlatego że poprzez jego wprowadzenie do działalności eksploatacyjnej przyczyni się do zwiększenia dochodu uzyskanego poprzez wykonywanie pracy na nowych maszynach zakupionych dzięki uzyskanym dodatkowym pieniądzom.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.
Dotacja to bezzwrotna pomoc finansowa udzielona przedsiębiorstwu w celu popierania określonej działalności. W świetle art.12 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm), przychodami są m.in. otrzymane pieniądze. Otrzymanymi pieniędzmi w przedmiotowej sprawie są dotacje, które podlegają ewentualnemu zwolnieniu na podstawie właściwych przepisów wymienionej wyżej ustawy.

Na podstawie przepisów art. 17 ust.1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, z zastrzeżeniem pkt 14 i 14a, otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art.16a - 16m. Przepis ten zwalnia od podatku dochodowego subwencje na sfinansowanie zakupu środka trwałego pozyskane z innych źródeł niż budżet państwa lub budżety jednostek samorządowych, to bowiem - w zależności od źródeł finansowania - będą korzystały ze zwolnienia na podstawie art.17 ust.1 pkt 14 lub 14b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Art. 17 ust.1 pkt 14 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003r. stanowił, że wolne od podatku są "dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach".
Na mocy art.5 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957 ze zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2004r. zwolnienie o którym mowa w w/w przepisie, tj. art.17 ust.1 pkt 14 w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003r. stosuje się do dnia 31 grudnia 2006r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do dnia 31 grudnia 2003r.
Stosownie do przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego, dotacje (dofinansowanie) pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie 154.176,00zł stanowią 75% wartości umowy, pozostała kwota 51.408,00zł (25% wartości umowy) będzie finansowana z budżetu państwa. Ponieważ dotacja, o którą stara się spółka jest dotacją na sfinansowanie zakupu maszyn i urządzeń do prowadzenia działalności gospodarczej a zatem jest dotacją na zakup środka trwałego. W ocenie tutejszego organu niniejsza dotacja będzie korzystać z powyższego zwolnienia od podatku dochodowego.,
Konkludując, dotacje w niniejszym przypadku stanowią przychód podatnika i należy dodać je do pozostałych przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności, a następnie w myśl przepisów art.17 ust.1 pkt 14 oraz art.17 ust.1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych korzystają ze zwolnienia od podatku jako dochody wolne, tj. podlegają wyłączeniu z podstawy opodatkowania.
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego, stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art.14b §1 i §2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Zgodnie z art.14a §4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 §2 pkt 1 w/w ustawy). Zażalenie zgodnie z przepisem art.222 w związku z art.239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14 b§5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj