Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
IIUS-PB-I-415/1/06
z 4 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUS-PB-I-415/1/06
Data
2006.01.04



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
kasa mieszkaniowa
wycofanie oszczędności


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy udokumentować wydatkowanie oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej po zakończonym okresie oszczędzania, a przeznaczonych na budowę budynku mieszkalnego, aby nie utracić prawa do 30-procentowej ulgi mieszkaniowej? Czy potwierdzeniem wydatkowania pieniędzy na cele mieszkaniowe mogą być np. faktury VAT, rachunki, umowy, dowody wpłat lub kosztorysy?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 7 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 134, poz. 1509), art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2002 r., art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 17.10.2005 r. (data wpływu: 25.10.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej wyjaśnienia:

  • w jaki sposób należy udokumentować wydatkowanie oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej po zakończonym okresie oszczędzania, a przeznaczonych na budowę budynku mieszkalnego, aby nie utracić prawa do 30-procentowej ulgi mieszkaniowej,
  • czy potwierdzeniem wydatkowania pieniędzy na cele mieszkaniowe mogą być np. faktury VAT, rachunki, umowy, dowody wpłat lub kosztorysy,

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko podatników za nieprawidłowe.

W dniu 25.10.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek państwa Agnieszki i Sławomira K. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskodawcy w dniu 29.09.2000 r. zawarli umowę o kredyt kontraktowy i na jej podstawie dokonali wpłat na rachunek oszczędnościowo-kredytowy prowadzony przez kasę mieszkaniową B. S.A. w K. Koniec okresu oszczędzania ustalono w umowie na 31.08.2003 r. - po upływie 36 miesięcy. Aneksem do ww. umowy z dnia 30.11.2001 r. w sprawie zmiany okresu oszczędzania przedłużono okres oszczędzania do 64 miesięcy, tj. do 31.12.2005 r. W zeznaniach podatkowych za lata 2000 - 2004 wnioskodawcy dokonywali odliczeń z tytułu wpłat na rachunek oszczędnościowo-kredytowy prowadzony przez kasę mieszkaniowa B. S.A. w K. W roku 2005 również zamierzają dokonać przysługujących im odliczeń. W dniu 26.07.2005 r. podatnicy otrzymali prawomocną decyzję o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z wewnętrzną instalacją gazową, dojazdu przez służebność gruntową, przyłączy wody i kanalizacji sanitarnej i chcą w 2006 r. wydatkować oszczędności wycofane z kasy mieszkaniowej na budowę tego budynku mieszkalnego. Podatnicy uważają, że wydatki mogą być potwierdzone zarówno fakturami VAT, jak i rachunkami, umowami (zlecenia, o dzieło), a także dowodami wpłat, czy kosztorysami.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska podatnika, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2002 r. podatnik ma prawo do odliczenia od podatku w wysokości 30 % wydatków z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach. Prawo do dokonania odliczeń z tego tytułu od 1.01.2002 r. na zasadzie praw nabytych. zagwarantowane jest przepisem art. 4 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Z przepisu wynika, że prawo do odliczenia wydatków na kontynuacje oszczędzania przysługuje na zasadach, jakie obowiązywały w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych do końca 2001 r. w związku z dalszym dokonywaniem wpłat na kontynuacje systematycznego oszczędzania na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową ponoszonych od 1.01.2002 r. do upływu określonego przed 1.01.2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy. Aby nie utracić prawa do przedmiotowej ulgi kwoty, wycofane z kasy mieszkaniowej po okresie systematycznego oszczędzania należy wydatkować na cele mieszkaniowe określone w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) do końca roku, w którym zostały wycofane i pozostawione do dyspozycji podatnika.

Zważywszy na to, że zarówno przepisy powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również przepisy ww. ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego nie precyzują, jak należy udokumentować przeznaczenie oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej na określone cele mieszkaniowe. Tym samym dokumentem w tej sprawie będzie każdy dokument potwierdzający poniesienie wydatków na cele mieszkaniowe, w tym np. faktury VAT, rachunki i dowody wpłat. Wymienione przez Wnioskodawców umowy będą stanowić dokument potwierdzający poniesienie wydatków na ww. cel pod warunkiem, że z treści tych umów wynika wprost poniesienie wydatku w kwocie, na którą została ona zawarta. W innej sytuacji koniecznym będzie przedstawienie dodatkowego dowodu potwierdzającego poniesienie wydatku na kwotę wynikającą z danej umowy. Natomiast nie można przyjąć za dokument poniesienia wydatków kosztorysów. Według definicji zawartej w ?Domowym popularnym słowniku języka polskiego? pod redakcją naukową prof. Bogusława Dunaja, wyd. Wilga sp. z o.o. ? Warszawa 2003 r. kosztorys to sumaryczne zestawienie przewidywanych nakładów pieniężnych na wytworzenie, wykonanie czegoś. Według powyższej definicji kosztorys jest jedynie przewidywaniem poniesienia określonych wydatków, a nie dowodem ich poniesienia.

Biorąc powyższe pod uwagę zawarte we wniosku państwa stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj