Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
DFII-SSM/415-30/05
z 19 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DFII-SSM/415-30/05
Data
2005.12.19



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
działalność pozarolnicza
nieruchomości
przychód z działalności gospodarczej
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości wprowadzonej do ewidencji środków trwałych, w której prowadzono działalność gospodarczą podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. z 2005r Dz. U. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pani ... , zam. ... z dnia 08.11.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej rzez wnioskodawczynię działalności gospodarczej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 08.11.2005r Podatniczka złożyła w tutejszym Urzędzie Skarbowym wniosek o wydanie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w sprawie opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej rzez wnioskodawczynię działalności gospodarczej.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawczyni wskazała, że w dniu 31.10.1998r zlikwidowała działalność gospodarczą, a następnie 08.07.2005r sprzedała nieruchomość, w której działalność gospodarcza była prowadzona.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni postawiła pytanie, czy przychód uzyskany z odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości podlegał będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym, że odpłatne zbycie nieruchomości nastąpiło po 6 latach od zakończenia działalności gospodarczej, Strona stoi na stanowisku, że na podstawie art. 10 ust. 1pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r, nr 14, poz. 926 z późn. zm.) nie podlega ono opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pismem z dnia 25.11.2005r Strona uzupełniła wniosek poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego. Wskazała w nim, że nieruchomość sprzedana w dniu 08.07.2005r w której, do dnia 31.10.1998r, prowadzona była działalność gospodarcza w formie spółki cywilnej, położona przy ul. Zamkowej 7 w Malborku, ujęta była w ewidencji środków trwałych prowadzonej dla tej działalności i została wycofana wraz z zaprzestaniem jej prowadzenia, tj. w dniu 31.10.1998r.

Po przeanalizowaniu, w świetle obowiązujących przepisów prawa, przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku wskazał jak niżej:

Stosownie do treści art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r, nr 14, poz. 926 z późn. zm.) "Przychodem z działalności gospodarczej są również:

  1. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio."

Z kolei jak wynika z treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r, nr 14, poz. 926 z późn. zm.) "Źródłami przychodów są:

odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany." Jednakże ust. 2 pkt 3 przywołanego wyżej artykułu stanowi, iż "Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat."

Reasumując więc, można, na podstawie przytoczonych wyżej przepisów, stwierdzić, że przychód z działalności gospodarczej powstanie w przypadku sprzedaży określonych składników majątku (tu nieruchomości) wykorzystywanych w tej działalności, a także z niej wycofanych, jeżeli zbycie nastąpiło przed upływem 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki zostały z działalności wycofane a dniem ich odpłatnego zbycia. Z powyższego nasuwa się więc wniosek, że sprzedaż składników majątkowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej, a także z niej wycofanych, następująca po upływie określonego wyżej sześcioletniego terminu nie spowoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z tym, że odpłatne zbycie przedmiotowej nieruchomości, która ujęta była w ewidencji środków trwałych i została przez Stronę z niej wycofana z dniem likwidacji działalności gospodarczej tj. 31.10.1998r, miało miejsce w dniu 08.07.2005r, ze względu na upływ sześcioletniego okresu czasu nie spowoduje powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj