Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/337-241/05/AO
z 28 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/337-241/05/AO
Data
2005.12.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia przy dostawie towarów
przemieszczanie towarów
skład celny
sprzedaż towarów


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży kontrahentowi spoza Unii Europejskiej oclonych towarów zakupionych ze składu celnego w Holandii.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 26.09.2005r., (data wpływu do tut. organu 29.09.2005r. ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży kontrahentowi spoza Unii Europejskiej oclonych towarów zakupionych ze składu celnego w Holandii, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów:


postanawia


- uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka zajmuje się handlem i naprawami maszyn do szycia prowadząc operacje handlowe na terenie Polski, innych krajów Wspólnoty Europejskiej oraz krajów spoza Wspólnoty. Spółka kupuje w Holandii ze składu celnego oclone towary przychodzące spoza Unii Europejskiej i następnie sprzedaje w/w towary kontrahentowi spoza Unii Europejskiej, przy czym są one dostarczane bezpośrednio ze składu celnego do nabywcy , tzn. iż w/w towary nie wjeżdżają na teren Polski. Zdaniem Strony w opisanej sytuacji występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów a następnie transakcja sprzedaży w/w towarów, która jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż mamy do czynienia z dwoma dostawami tego samego towaru, przy czym towar jest transportowany bezpośrednio od pierwszego uczestnika obrotu tj. z Holandii do ostatniego tj. kraju spoza Unii Europejskiej, ale następuje tylko raz przemieszczenie towaru. Wobec powyższego jedna z w/w dostaw jest dostawą " ruchomą" towarów druga zaś dostawą " nieruchomą" towarów.

Zasady dotyczące ustalania miejsca świadczenia przy dostawie towarów zostały zawarte w art. 22 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz.535 z późn. zm.). Z ust. 1 pkt 1 tego artykułu wynika , iż miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub osobę trzecią- miejsce , w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Zatem w oparciu o powyższe w przypadku " ruchomej" dostawy towarów należy opodatkować ją w miejscu, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. W przypadku zaś dostawy towarów " nieruchomej" zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych i nietransportowanych- miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

W oparciu o w/w przepisy należy stwierdzić , iż w przedstawionym stanie faktycznym miejscem opodatkowania dostawy dokonanej przez kontrahenta holenderskiego jest terytorium Holandii, jednakże nie jest to dla niego wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, ponieważ towary nie są transportowane w obrębie Wspólnoty, lecz wywożone poza jej terytorium. Oznacza to, iż w/w transakcja nie jest dla Strony wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.
Natomiast druga dostawa w/w towaru dokonana przez Stronę do kontrahenta spoza Unii Europejskiej jest dostawą "nieruchomą" tj. towarów niewysyłanych i nietransportowanych, zatem w myśl art. 22 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy opodatkowaną w miejscu, gdzie towary znajdują się w momencie dostawy , czyli w kraju spoza Unii.
W świetle powyższego zdaniem tut. organu podatkowego u Strony nie wystąpi obowiązek podatkowy z tytułu przeprowadzonych transakcji, ponieważ miejsce świadczenia żadnej z w/w dostaw nie znajduje się na terytorium Polski.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w dniu 26.09.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj