Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US II-443/42/05
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US II-443/42/05
Data
2005.06.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
opieka zdrowotna
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jak w świetle ustawy o podatku od towarów i usług należy opodatkować usługę, polegającą na żywieniu dzieci niepełnosprawnych, opiekę nad którymi sprawuje Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60), art. 5 ust. 1, art. 29 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku Strony, z dnia 2.05.2005 r., znak MZŻ/D-62/05, z datą wpływu do tut. Urzędu 9.05.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 3.05.2005 r., znak MZZ/D-75/05, z datą wpływu do tut. Urzędu 3.06.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - postanawia uznać stanowisko Strony przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 2.05.2005 r. Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z zapytaniem: jak w świetle ustawy o podatku od towarów i usług należy opodatkować usługę polegającą na żywieniu dzieci niepełnosprawnych, opiekę nad którymi sprawuje Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Miejski Zarząd Żłobków wykonuje zadania w zakresie prowadzenia żłobków na terenie miasta, które są sklasyfikowane w PKWiU 85, jako usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej. W ramach tak prowadzonej działalności Jednostka na podstawie zawartej umowy z ZOZ, zobowiązała się do żywienia dzieci niepełnosprawnych będących pod opieką ZOZ, która jest sprawowana w pomieszczeniach użyczonych przez Jednostkę na ten cel. Z tytułu żywienia dzieci Jednostka pobiera wynagrodzenie od ZOZ, a ponadto rodzice dzieci niepełnosprawnych wpłacają kwotę 3 zł. dziennie, stanowiącą zwrot kosztów wyżywienia dzieci (tzw. "wsad do kotła"). Według Jednostki przedmiotowa usługa została zakwalifikowana do usług w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej o symbolu PKWiU 85, a zatem podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Natomiast opłaty wnoszone przez rodziców dzieci niepełnosprawnych jako dotyczące jedynie refundacji kosztów zakupu artykułów żywnościowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Mając powyższe na uwadze, po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) - zwaną dalej ustawą o podatku VAT - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlega min. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 29 ust.1 ustawy o podatku VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z regulacji tej wynika, iż w sytuacji gdy Jednostka- w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towarów lub usługi, jako np. pokrycie części ceny - tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia.

Jednocześnie zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlegają usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji nr 9 przedmiotowego załącznika wymienione zostały usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2), sklasyfikowane dla potrzeb statystyki publicznej pod symbolem PKWiU ex 85.

Biorąc pod uwagę powyższe podstawą opodatkowania świadczonej usługi będzie kwota otrzymana od Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej za przygotowanie posiłków dla dzieci, oraz kwota otrzymana od rodziców dzieci niepełnosprawnych - za tzw. "wsad do kotła", stanowiąca dopłatę do świadczonej usługi. Jednocześnie tut. Organ podatkowy wyjaśnia, iż w związku z zakwalifikowaniem przez Jednostkę świadczonej usługi do grupowania o symbolu PKWiU 85, przedmiotowa usługa podlega zwolnieniu w podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj