Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-14/ 133/JS/06
z 7 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-14/ 133/JS/06
Data
2006.03.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
amortyzacja
likwidacja spółki
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
1. Czy majątek po likwidacji spółki może Pan przyjąć do Pańskiej działalności gospodarczej remanentem początkowym? 2. Czy będzie Pan opodatkowany podatkiem od dochodu z remanentu likwidacyjnego? 3. Czy będzie Pan mógł kontynuować amortyzację?


Prowadzi Pan wraz z żoną działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej - mają Państwo dwa oddzielne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej. Postanowili Państwo zrezygnować z prowadzenia spółki cywilnej, a Pan kontynuować będzie działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, przy czym nazwa, logo i adres firmy nie ulegną zmianie, zmienione zostaną natomiast NIP i REGON. Działalność, którą podejmie Pan indywidualnie, opodatkowana będzie na zasadach ogólnych (książka przychodów i rozchodów), tak samo jak działalność prowadzona w formie spółki cywilnej.

Spółka cywilna jest stosunkiem zobowiązaniowym uregulowanym w art. 860-875 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Podstawowym skutkiem majątkowym zawarcia umowy spółki cywilnej jest powstanie między wspólnikami tzw. współwłasności łącznej, obejmującej aktywa majątkowe, które wspólnicy wnieśli do spółki tytułem wkładów i aktywa majątkowe nabyte przez nich w ramach prowadzonej przez spółkę działalności. Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych. W przypadku osób fizycznych, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest zatem będąca wspólnikiem tej spółki osoba fizyczna, nie zaś sama spółka.

W przedstawionym stanie faktycznym, prowadzi Pan wraz z żoną działalność gospodarczą w formie dwuosobowej spółki cywilnej. Działalność gospodarczą prowadzą Państwo w oparciu o dwa odrębne wpisy do ewidencji działalności gospodarczej. Postanowili Państwo zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki, przy czym Pan zamierza dalej prowadzić działalność gospodarczą samodzielnie. W związku z powyższym nastąpi likwidacja spółki cywilnej.

W świetle § 27 ust.1 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, a także wyposażenia, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Majątek pozostały na dzień likwidacji, ujęty w powyższym spisie, objęty będzie istniejącą między Panem a Pańską żoną małżeńską wspólnością majątkową. W konsekwencji będzie Pan mógł przyjąć go do samodzielnej działalności gospodarczej poprzez ponowne sporządzenie spisu z natury na dzień rozpoczęcia działalności indywidualnej (remanentu początkowego), o którym to spisie mowa w § 27 ust. 1 i 3 cyt. wyżej rozporządzenia i wpisanie przedmiotowego spisu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Stosownie do art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów i wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy, 2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży, 3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem, 4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jednocześnie z rozwiązaniem spółki cywilnej, podejmie Pan indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą i przeniesie do tej działalności składniki majątku, objęte remanentem sporządzonym na dzień likwidacji spółki. Oznacza to, że zachowane zostaje źródło przychodów w postaci pozarolniczej działalności gospodarczej. W świetle powyższego nie ustala Pan dochodu na dzień likwidacji i nie jest obowiązany do zapłaty 10% zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego. Jak wynika z cyt. wyżej przepisów w remanencie likwidacyjnym nie ujmuje się środków trwałych. W przedmiotowej sprawie środki trwałe, pozostające po likwidacji spółki cywilnej, objęte będą małżeńską wspólnością majątkową istniejącą między byłymi wspólnikami. Środki te może Pan zatem nadal wykorzystywać w działalności gospodarczej podjętej indywidualnie.

Zgodnie z art. 22h ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2 - 7.

Stosownie natomiast do art. 22g ust. 12 i 13 w/w ustawy, w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego. Przepis ust. 12 stosuje się odpowiednio w razie: 1) podjęcia działalności przez podmiot po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata, 2) zmiany formy prawnej prowadzonej działalności, polegającej na połączeniu lub podziale dotychczasowych podmiotów albo zmianie wspólników spółki nie będącej osobą prawną, 3) zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego lub odrębnie przez każdego z małżonków na działalność wykonywaną na imię obojga małżonków, 4) zmiany działalności wykonywanej na imię obojga małżonków na działalność wykonywaną przez jednego lub odrębnie przez każdego z małżonków, 5) zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków - jeżeli przed przerwą lub zmianą składniki majątku były wprowadzone do ewidencji (wykazu).

W omawianej sytuacji zatem, w świetle cytowanych wyżej przepisów, kontynuuje Pan amortyzację przedmiotowych środków trwałych, dokonując odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuować metodę amortyzacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj