Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR1/443-584/05/AM
z 31 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR1/443-584/05/AM
Data
2006.01.31



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja celowa
leasing
podmiot krajowy
podmiot zagraniczny
podstawa opodatkowania
powiązania kapitałowe
wyłączenie


Pytanie podatnika
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona świadczy usługi leasingu na rzecz podmiotów krajowych oraz zagranicznych. Ww. usługi dotyczą maszyn produkowanych przez firmy z grupy, do której należy również Strona, znajdujących zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki. Strona jest powiązana finansowo i organizacyjnie ze spółką z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Spółka ta zawarła umowę z inną spółką z grupy z siedzibą w Szwajcarii, która określa zasady wsparcia finansowego zakupów przez Stronę niektórych rodzajów maszyn produkowanych przez firmy należące do grupy, będących (mogących być) przedmiotem usług leasingu świadczonych przez Stronę.
W konsekwencji Strona otrzymuje od szwajcarskiej spółki dotacje (subwencje) na zakup określonych rodzajów maszyn od autoryzowanych dystrybutorów firm z grupy.
W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż wspomniane subwencje otrzymywane w związku z dokonywanymi przez Stronę zakupami maszyn nie mają wpływu na wysokość podstawy opodatkowania świadczonych przez nią usług leasingu i w rezultacie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług .
Zdaniem Strony ww. dotacje (subwencje) związane są z zakupem maszyn mających następnie być przedmiotem leasingu i nie mogą być traktowane jako mające bezpośredni wpływ na cenę oferowanych usług, a tym samym nie powinny podlegać opodatkowaniu jako część wynagrodzenia za taką usługę.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona świadczy usługi leasingu na rzecz podmiotów krajowych oraz zagranicznych. Ww. usługi dotyczą maszyn produkowanych przez firmy z grupy, do której należy również Strona, znajdujących zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki. Strona jest powiązana finansowo i organizacyjnie ze spółką z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Spółka ta zawarła umowę z inną spółką z grupy z siedzibą w Szwajcarii, która określa zasady wsparcia finansowego zakupów przez Stronę niektórych rodzajów maszyn produkowanych przez firmy należące do grupy, będących (mogących być) przedmiotem usług leasingu świadczonych przez Stronę. W konsekwencji Strona otrzymuje od szwajcarskiej spółki dotacje (subwencje) na zakup określonych rodzajów maszyn od autoryzowanych dystrybutorów firm z grupy.
W związku z tym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż wspomniane subwencje otrzymywane w związku z dokonywanymi przez Stronę zakupami maszyn nie mają wpływu na wysokość podstawy opodatkowania świadczonych przez nią usług leasingu i w rezultacie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług .
Zdaniem Strony ww. dotacje (subwencje) związane są z zakupem maszyn mających następnie być przedmiotem leasingu i nie mogą być traktowane jako mające bezpośredni wpływ na cenę oferowanych usług, a tym samym nie powinny podlegać opodatkowaniu jako część wynagrodzenia za taką usługę.
Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje.
Jak wynika z opisu, wsparcie finansowe przyznawane przez firmę szwajcarską, zwane subwencją lub dotacją, dotyczy etapu zakupu przez Stronę maszyn, które następnie są przedmiotem leasingu. Zatem wsparcie to pozostaje bez bezpośredniego związku z późniejszym świadczeniem usług leasingu stanowiących przedmiot działalności Strony. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku .
W związku z tym iż w rozpatrywanym przypadku otrzymywane przez Stronę wsparcie finansowe nie ma - zgodnie z przedstawionym opisem - wpływu na cenę świadczonych przez nią usług, a jedynie umożliwia jej zakup towarów stanowiących ich przedmiot, nie zwiększa ono obrotu stanowiącego podstawę opodatkowania tychże usług.
Odrębną kwestią, pozostającą jednak poza zakresem niniejszego wniosku, jest natomiast, czy udzielone Stronie przez spółkę z USA za pośrednictwem spółki szwajcarskiej wsparcia finansowego nie stanowi świadczenia usług w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, ewentualnego charakteru tych usług oraz w konsekwencji obowiązku rozliczenia należnego z tego tytułu podatku przez Stronę jako importu usług, ze względu na miejsce ich świadczenia ustalone w oparciu o przepisy dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług ( por. art. 27 ustawy o podatku od towarów i usług).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj