Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPDG PS/415/427/87/15/06
z 30 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPDG PS/415/427/87/15/06
Data
2006.01.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
majątek wspólny małżonków
zawarcie związku małżeńskiego
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy wydatki pokryte ze środków uzyskanych przez Panią ze sprzedaży jej mieszkania poniesione w okresie 2 lat od dnia sprzedaży na spłatę kredytu ( wraz z odsetkami ) zaciągniętego przez Pani męża na zakup działki budowlanej, na której zamierzają Państwo wybudować dom mieszkalny, mogą zostać uznane za wydatki na zaspokojenie Pani potrzeb mieszkaniowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym zostaną spełnione przesłanki zwalniające z obowiązku zapłaty zryczałtowanego 10% podatku dochodowego, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? Czy wydatki na spłatę kredytu mogą być uwzględnione już od momentu spłaty pierwszej raty (sierpień 2005 r.) czy dopiero od momentu zawarcia umowy rozszerzającej zakres wspólności majątkowej małżeńskiej ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany uznaje za nieprawidłowe, stanowisko Pani przedstawione we wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) dotyczącym zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przeznaczonego na spłatę kredytu bankowego.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny:
Z przedstawionego we wniosku z dnia 07.11.2005 r. stanu faktycznego wynika, że w 2002 r. zakupiła Pani lokal mieszkalny w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym. W dniu 10.08 2005 r. sprzedała Pani przedmiotowy lokal wraz ze związanymi z jego własnością prawami i udziałem we współwłasności gruntu. W oświadczeniu złożonym w urzędzie skarbowym zadeklarowała Pani, że przychód uzyskany z tego tytułu zostanie przeznaczony w ciągu dwóch lat od sprzedaży na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W dniu 17.09.2005 r. zawarła Pani związek małżeński.

Pani mąż w dniu 26.07.2005 r. tj. przed zawarciem związku małżeńskiego, zakupił działkę budowlaną, korzystając z zaciągniętego w tym celu kredytu. Na działce tej zamierzają Państwo wybudować budynek mieszkalny.

Od dnia zawarcia związku małżeńskiego w Państwa małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Z pisma stanowiącego uzupełnienie zapytania wynika, że w marcu 2006 r. zamierzają Państwo rozszerzyć zakres wspólności majątkowej małżeńskiej, obejmując nią przedmiotową działkę budowlaną.

Pytanie Strony:
Czy wydatki pokryte ze środków uzyskanych przez Panią ze sprzedaży jej mieszkania poniesione w okresie 2 lat od dnia sprzedaży na spłatę kredytu ( wraz z odsetkami ) zaciągniętego przez Pani męża na zakup działki budowlanej, na której zamierzają Państwo wybudować dom mieszkalny, mogą zostać uznane za wydatki na zaspokojenie Pani potrzeb mieszkaniowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym zostaną spełnione przesłanki zwalniające z obowiązku zapłaty zryczałtowanego 10% podatku dochodowego, o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?

Czy wydatki na spłatę kredytu mogą być uwzględnione już od momentu spłaty pierwszej raty ( sierpień 2005 r. ) czy dopiero od momentu zawarcia umowy rozszerzającej zakres wspólności majątkowej małżeńskiej ?

Stanowisko Strony:Zdaniem Pani środki uzyskane ze sprzedaży swojego mieszkania wydatkowane w ciągu 2 lat od dnia sprzedaży na spłatę kredytu ( wraz z odsetkami ) zaciągniętego przez Pani męża na zakup działki przeznaczonej pod budowę budynku mieszkalnego spełnią przesłanki wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oznacza, że będą podlegały zwolnieniu od opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany:Na mocy przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) korzystają ze zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym przychody ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy w części wydatkowanej na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Powołany przepis wiąże skutek prawny w postaci zwolnienia od opodatkowania z faktem przeznaczenia, w warunkach określonych w ustawie, uzyskanych przychodów na cele w tym przepisie wymienione m.in. na nabycie gruntu albo prawa użytkowania wieczystego gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, bowiem osoba, która dokonała sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie, jest z mocy prawa obciążona zryczałtowanym podatkiem w wysokości wynikającej z art. 28 ustawy.

Przepisy art. 21 ust. 1 pkt. 32 nie wyrażają tego wprost, jednakże należy uznać, że zwolnienie podatkowe przysługuje tylko wtedy, gdy podatnik przeznaczy przychody ze sprzedaży na spłatę kredytu ( pożyczki ) zaciągniętego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że ustawowa wspólność majątkowa między Panią i jej małżonkiem powstała z mocy prawa z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, tj. 17 września 2005 r.

Wspólność majątkowa uregulowana w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym obejmuje tzw. dorobek małżonków tj. przedmioty majątkowe nabyte przez oboje małżonków lub przez jednego z nich w czasie trwania wspólności ustawowej (art. 31 KRO i nast. ). Przedmioty majątkowe nie objęte wspólnością stanowią majątek odrębny każdego z małżonków.

Bezspornym jest, że zakupiony w dniu 26.07.2005 r grunt, przez Pani małżonka, nie wchodzi do wspólności majątkowej. Bezspornym jest również fakt, że zaciągnięty przez Pani męża kredyt na zakup tego gruntu jest zobowiązaniem tylko i wyłącznie kredytobiorcy.

Dodatkowo należy stwierdzić, że budowa na gruncie stanowiącym odrębną własność małżonka podatnika, nie stanowi odrębnego od gruntu przedmiotu własności, co wyklucza przesłankę ustawową wynikającą z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit.a), budowy własnego budynku mieszkalnego.

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej argumenty w związku z przedstawionym przez Panią stanem faktycznym należy stwierdzić, że w chwili obecnej, spłata przez Panią ze środków pochodzących ze sprzedaży jej mieszkania, kredytu zaciągniętego przez Pani męża przed zawarciem związku małżeńskiego, nie spełnia przesłanek określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie zwalnia Pani z zapłaty zryczałtowanego 10% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Odnosząc się do kwestii rozszerzenia wspólności majątkowej małżeńskiej, należy podkreślić, że małżonkowie mogą przez umowę rozszerzyć wspólność ustawową na przedmioty majątkowe, które stosownie do art. 33 KRO stanowią majątek odrębny małżonków i w ten sposób ustanowić ustrój ogólny wspólności majątkowej.

Wobec braku, w dacie wydania niniejszego postanowienia, umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską, nie znając jej treści i zakresu ( działanie hipotetyczne ), tut. organ podatkowy nie może odnieść się precyzyjnie do tej części zapytania.

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Panią stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ II instancji.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj