Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR1/443-531/5/05/AP
z 23 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR1/443-531/5/05/AP
Data
2006.01.23



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Informacje podsumowujące


Słowa kluczowe
deklaracje
informacja podsumowująca
nabycie wewnątrzwspólnotowe
przedstawiciel podatkowy


Pytanie podatnika
Czy Spółka przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów będącym następstwem dokonanej przez przedstawiciela fiskalnego na terenie Niemiec ostatecznej odprawy celnej ma obowiązek zarejestrować to zdarzenie w Polsce w INTRASTAT i wykazać w informacji podsumowującej?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w związku prowadzoną działalnością Spółka dokonuje importu akcesoriów komputerowych. Spółka za pośrednictwem przedstawiciela fiskalnego zamierza dokonywać formalności celnych związanych z wprowadzeniem towarów na obszar celny Unii Europejskiej już w Hamburgu (odprawa ostateczna). Docelowo towary te mają zostać sprowadzone z Niemiec do Polski. Zdaniem Spółki w powyższej sytuacji INTRASTAT powinien wypełniać przedstawiciel fiskalny, natomiast Spółka winna wykazać w deklaracji VAT-UE wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 1 podatnicy, o których mowa w art. 15 , dokonujący wewnątrzwspolnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9-12 lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 13, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów wewnątrzwspólnowtowych dostaw towarów, zwane dalej "informacjami podsumowującymi", za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

W związku z powyższym Spółka powinna wykazać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w informacji podsumowującej.

Ponadto tut. Organ podatkowy informuje, że obowiązek składania zgłoszenia Intrastat nie wynika z przepisów ustawy o VAT, lecz z przepisów ustawy z dnia 19 marca 2004r. - Prawo celne (Dz.U. Nr 68, poz. 622 ze zm.), gdzie w rozdziale VIII zapisane zostały ogólne przepisy dotyczące systemu Intrastat. Szczegółowe unormowania dotyczące zgłoszenia zawarto w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2004r. w sprawie zgłoszeń Intrastat (Dz.U. Z 2004 r. Nr 89, poz. 846 ze zm.- rozporządzenie o Intrastat).

Zgłoszenia Intrastat są statystycznym zestawieniem unijnego obrotu towarowego, których celem jest zebranie informacji o przywozie towarów na terytorium Polski z terytorium innego kraju Wspólnoty oraz o wywozie towarów z terytorium Polski na terytorium innego kraju Wspólnoty. Zgłoszenie Intrastat składa się do izby celnej właściwej miejscowo ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania osoby zobowiązanej do jej złożenia, a właściwym w sprawie zgłoszeń Intrasatat jest Dyrektor Izby Celnej. Z powyższych uregulowań prawnych nie wynika, aby Spółka w opisanej sytuacji była zwolniona z obowiązku wykazywania wspomnianych transakcji w zgłoszeniu Intrastat.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj