Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.VI- / 443-62/05
z 23 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI- / 443-62/05
Data
2005.12.23



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Czy świadcząc usługę demontażu maszyn na terenie Niemiec, na rzecz polskiego podmiotu gospodarczego jako podwykonawca, należy rozliczyć podatek należny według stawki krajowej 22%?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d oraz art. 28 ust. 7 i ust. 8 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 3.10.2005 r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 13.10.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 2.11.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko w sprawie- czy świadcząc usługę demontażu maszyn na terenie Niemiec, na rzecz polskiego podmiotu gospodarczego jako podwykonawca, należy rozliczyć podatek należny według stawki krajowej 22%- jest nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 13.10.2005 r. złożył Pan do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, uzupełniony pismem z dnia 2.11.2005 r. Z przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego wynika, że zamierza Pan zawrzeć z polską spółką umowę na usługę demontażu maszyn jako podwykonawca. Usługa będzie świadczona na terenie Niemiec. Fakturę za wykonanie usługi będzie wystawiał Pan polskiej spółce zlecającej podwykonawstwo tych usług, która wystawi fakturę za całość usługi kontrahentowi niemieckiemu. Usługi te według Pana sklasyfikowane są do symbolu PKWiU 29.56.92-00.90. Zdaniem podatnika w przypadku świadczenia usług na terenie Niemiec, ale na zlecenie polskiej spółki ma Pan prawo do wystawiania faktury na spółkę zlecającą ze stawką krajową 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym przez podatnika stanem faktycznym wyjaśnia:Słownik ustawowy, zawarty w art. 2 pkt 1 ustawy VAT definiuje terytorium kraju jako terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. O obowiązku opodatkowania danej usługi na terytorium kraju decyduje miejsce jej świadczenia, które z kolei określone zostało w rozdziale 3 ww. ustawy. Miejscem świadczenia usługi na ruchomym majątku rzeczowym zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit "d" ustawy o podatku od towarów i usług jest miejsce, gdzie usługi te są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.Z przepisu tego wynika, iż w przypadku świadczenia tego typu usług na rzeczowym majątku ruchomym, miejscem świadczenia - a zatem i miejscem opodatkowania- jest miejsce gdzie usługi są faktycznie świadczone, niezależnie od tego, dla jakiego podmiotu będzie wykonywana powyższa usługa.Art. 28 ust. 7 ustawy stanowi, iż w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit "c" i "d", świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Na podstawie art. 28 ust. 8 ww. ustawy w przypadku, gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis art. 28 ust. 7 ustawy stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Mając na uwadze wyżej przedstawiony stan faktyczny i biorąc pod uwagę stan prawny, zdaniem tut. organu podatkowego, w przedmiotowej sprawie uregulowania prawne zawarte w ww. art. 28 ust. 7 i ust. 8 nie mają zastosowania, bowiem usługi na ruchomym majątku rzeczowym wykonywane będą przez polskiego podatnika na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej i nie będzie spełniony warunek wywozu towarów po wykonaniu usług poza terytorium kraju. Zatem miejscem świadczenia przedmiotowych usług i miejscem opodatkowania, na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy będą Niemcy tj. kraj gdzie usługi będą faktycznie świadczone, niezależnie od tego, dla jakiego podmiotu będą wykonywane, ponieważ nie zostaną łącznie spełnione warunki do zmiany ich miejsca świadczenia. Tym samym ww. usługi demontażu maszyn, wykonywane poza terytorium kraju, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wg polskich przepisów podatkowych, lecz na terytorium Niemiec. Jednocześnie nadmienia się, iż jeśli świadczący usługę jest zidentyfikowany dla podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec, wystawia fakturę za wykonaną usługę wg przepisów niemieckich, natomiast jeśli nie jest zidentyfikowany dla podatku od wartości dodanej, wystawia fakturę VAT wg przepisów polskich - zgodnie z § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) tj. faktura taka powinna zawierać dane określone w § 9 ww. rozporządzenia, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.Stąd w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego oraz w oparciu o przedstawiony przez podatnika stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, że przedstawione stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja: dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia przedmiotowego wniosku, który nie uległ zmianie na dzień wydania niniejszego postanowienia nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwy dla wnioskodawcy organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie przez organ odwoławczy w drodze decyzji w trybie art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj